Brusel/Štrasburg 13. decembra (TASR/HSP/Ilustrácia HSP)
Flašíková-Beňová v EP presadila uznesenie na väčšiu ochranu lesbičiek, prisťahovalcov a menšín. Kto ochráni bielu väčšinu?
Európsky parlament včera schválil uznesenie, podľa ktorého členské štáty EÚ musia klásť väčší dôraz na ochranu základných práv, vrátane práv národnostných menšín, prisťahovalcov, ako aj komunity lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT komunita). Autorkou uznesenia je slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová.
“Európska únia bola vystavaná na hodnotách, akými sú pluralita, právny štát či rovnosť pohlaví. Práve v čase sociálnej a hospodárskej krízy musíme jednoznačne deklarovať, že aj keď nedokážeme priamo zabezpečiť vyššie mzdy či znížiť nezamestnanosť, našou povinnosťou ako volených zástupcov je chrániť základné práva našich občanov,” uviedla autorka uznesenia počas poslaneckej rozpravy, ktorá prebehla v utorok.
Snaha o presadenie “nových” sexuálnych práv rastie
Európsky parlament sa uzniesol, že v sexuálnej oblasti a oblasti kontroly reprodukcie by v Írsku, Poľsku či na Malte mali “zlepšiť prístup” k bezpečným a legálnym interrupciám, ku vzdelávaniu v oblasti sexuality a nad škrtmi financovania v oblasti plánovania rodiny (čo v praxi znamená: preplácanie interrupcií zo zdravotného poistenia, preplácanie antikoncepcie zo zdravotného poistenia a vyučovanie detí na prvom stupni základných škôl, ako vykonávať pohlavný styk a ako sa antikoncepciou chrániť pred otehotnením).
Väčšina europoslancov z rád socialistov a liberálov sa zhodla na tom, že základné ľudské práva lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov možno lepšie chrániť, ak budú mať tieto osoby prístup k inštitúciám, akými sú partnerské spolužitie, registrované partnerstvo alebo manželstvo.
Socialisti ako Beňová, chápu porušovanie práv homosexuálov tak, že ich právo je porušované tým, že nemôžu uzatvárať manželstvá. Vôbec sa už nezaoberá tým, prečo by toto právo mali mať, ani tým, že vstúpiť do manželstva (od nepamäti definovaného ako spoločenstvo muža a ženy) im nikto reálne vstúpiť nebráni. Pochopiteľne, že homosexuálni nemôžu/nechcú vytvoriť funkčnú rodinu, ale kvôli tomu by sme nemali na ich úkor oberať o práva fungujúce manželstvá zabezpečujúce demografickú reprodukciu spoločnosti.
Parlament vzal na vedomie skutočnosť, že 16 členských štátov tieto možnosti už ponúka, a vyzval ostatné členské štáty, aby takúto možnosť zvážili. Uznesenie poslanci schválili pomerom hlasov 308 (za): 229 (proti): 48 (zdržalo sa).
Rozporuplná cena, ešte rozporuplnejšie uznesenie
“Som rada, že moja správa bola schválená v týždni, kedy si Európska únia prebrala Nobelovu cenu za mier. Európsky projekt je založený na nediskriminácii a tá sa týka aj LGBT komunity,” vyhlásila Flašíková-Beňová.
Dnešné uznesenie europarlamentu nabáda členské štáty na rešpektovanie a ochranu práv osôb patriacich k národnostným menšinám, vrátane práva členov jazykových menšín na využívanie ich rodných jazykov. Poslanci vyjadrili poľutovanie nad kolektívnym vylučovaním, ktorému sú vystavení občania rómskeho pôvodu a kritizovali pomalú reakciu EK v niektorých takýchto prípadoch.
Poslanci EP vyjadrili znepokojenie nad vzostupom rasistických, xenofóbnych, islamofóbnych a antisemitských politických strán v dôsledku hospodárskej a sociálnej krízy. Uznesenie vyzýva členské štáty, aby trestne stíhali všetky formy násilia a prejavov nenávisti voči menšinám, vrátane nenávistných slovných prejavov. Keďže už poznáme, spôsob ktorým uvažuje vedenie EÚ, môžeme predpokladať, že neskôr sa vyjadrenie vlastného názoru na danú tému zavedie do trestného kódexu ako trestný čin. Podobne ako je to napríklad s holokaustom.
Konzervatívci: Chcete zredukovať ľudské práva na problematiku menšín!
Konzervatívni poslanci kritizovali, že uznesenie predkladané slovenskou europoslankyňou Monikou Flašíkovou-Beňovou je príliš plytké a povrchné, nevšíma si ani príčiny porušovania ľudských práv, ani následky vlastných navrhovaných opatrení. Zároveň vyčítali skreslený pohľad, ktorý ľudské práva zužuje výlučne do oblasti menšinovej problematiky. Upozornili na to, že Beňovej správa nerozlišuje medzi príčinou a následkom, medzi asociálnym správaním rómskych komunít, teroristickými aktivitami a vyhláseniami islamských spoločenstiev a následnou nedôverou zo strany bielej spoločnosti.
Zúženie celej problematiky ľudských práv len na agendu menšín kritizovala aj Anna Záborská. Omnoho viac než registrované partnerstvo trápia občanov nových krajín Európskej únie nevymáhateľnosť práv vo všeobecnosti a veľká korupcia, ktorá reálne bráni drvivej väčšine občanov v napĺňaní rovného prístupu pred úradmi zákonom.
Záborská ďalej kritizovala uznesenie, lebo spochybňuje nezávislosť súdnej moci, snaží sa zasahovať do kompetencií národných štátov a zavádza neexistujúce práva. “Reprodukčné zdravie, sexuálna výchova, plánované rodičovstvo, či interrupcie sú témy vo výlučnej kompetencií členských štátov. Do agendy základných práv EÚ nepatria, rovnako ani požiadavka zavedenia manželstva osôb rovnakého pohlavia a právo na eutanáziu,” uviedla Záborská.