Lisabon 27. novembra (TASR) – Portugalský parlament dnes s konečnou platnosťou schválil úsporný rozpočet na rok 2013 počítajúci s bezprecedentným zvyšovaním daní. Urobil tak napriek protestom verejnosti a obavám ekonómov, že najnovší úsporný balík iba predĺži súčasné obdobie recesie. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.
Úsporný rozpočet prešiel len vďaka tomu, že v parlamente majú väčšinu dve vládne strany. Celá opozícia hlasovala proti opatreniam na zníženie rozpočtového deficitu, ktoré väčšinu pracujúcich oberú v budúcom roku o financie minimálne na úrovni jedného mesačného platu. Ako odbory, tak aj zástupcovia zamestnávateľov poukazujú na to, že plán znižovania výdavkov neprispeje k oživeniu ekonomiky, ktorá smeruje už do tretieho roka recesie.
Budúcoročný rozpočet počíta so škrtmi na dôchodkoch a v oblasti zdravotníctva. Základom je však zvyšovanie daní, a to dane z príjmu, z nehnuteľnosti, ale aj v iných oblastiach, pričom ich zvýšenie aj minister financií Vitor Gaspar označil za "enormné". Cieľom je však podľa vlády znížiť rozpočtový schodok v budúcom roku z tohtoročných odhadovaných 5 % hrubého domáceho produktu (HDP) na medzinárodnými veriteľmi požadovanú úroveň 4,5 % HDP.
Vláda zároveň predpokladá, že v roku 2013 klesne HDP Portugalska o 1 %. To je však podľa viacerých ekonómov prehnane optimistický odhad vzhľadom na to, že tento rok sa očakáva pokles až o 3 %. Medzitým Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnila pre krajinu omnoho nepriaznivejšie údaje. V najnovšom odhade uviedla, že ekonomika Portugalska na budúci rok klesne až o 1,8 %. Čo sa týka nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti dosahuje 15,7 %, podľa vlády by mala vzrásť v roku 2013 na 16,4 %, no podľa OECD až na 16,9 %.
Zatiaľ čo zástupcova komunistov a Strany zelených označili rozpočet za najhorší v histórii, Telmo Correia z Ľudovej strany, ktorá je súčasťou vládnej koalície, uviedol, že ešte horšia by pre Portugalsko bola rozpočtová nestabilita, ktorá by mohla vytlačiť krajinu z eurozóny. "Rozpočet je síce diskutabilný, no pre krajinu by bolo ešte horšie, ak by žiadny nemala," povedal Correia.
Napriek tomu má však vláda od spokojnosti v súvislosti s budúcoročným rozpočtom ďaleko. Očakáva sa, že o jeho platnosti ešte rozhodne ústavný súd, keďže ako politici, tak aj viacerí právnici zapochybovali o regulérnosti niektorých opatrení.