Bratislava 19. júla (TASR,HSP/Infografika:HSP)
Slovenskí občania si v bankách požičiavajú oproti iným Európanom veľmi málo peňazí. Jedným z dôvodov môže byť aj nezrozumiteľnosť bankových termínov a skryté poplatky zvyšujúce konečnú cenu úveru.
Novela Zákona o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, ktorú včera schválila vláda SR, prinesie podľa odborníkov o niečo viac informácií pre spotrebiteľov. V súčasnosti sú pri viacerých úverových produktoch totiž nejasné pravidlá pre výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). To bráni porovnávaniu produktov konkurenčných bánk. Práve RPMN má byť na rozdiel od úverov konečnou, zrozumiteľnou a jednoznačnou informáciou, z ktorej si môžem klient banky zistiť, koľko za úver zaplatí dnes, koľko o rok a koľko o dvadsať rokov.
Novela nie je dokonalá, ale je krokom vpred
“Ani navrhovaná úprava výpočtu RPMN nemusí dať spotrebiteľovi skutočný obraz o nákladoch na vybraný úverový produkt. Ale pre účely porovnávania výhodnosti úverov navzájom vítam kroky, ktoré spresňujú pravidlá takéhoto porovnávania,” povedal pre TASR riaditeľ portálu financnahitparada.sk Maroš Ovčarik.
Novela zákona sprísňuje a unifikuje výpočet hodnoty RPMN pre rôzne druhy spotrebiteľských úverov. Týka sa napríklad splátkových predajov, ale aj povolených prečerpaní na účtoch. “Výpovedná hodnota tohto ukazovateľa bude tak dôveryhodnejšia a spotrebiteľ dostane presnejší obraz o priemernej nákladovosti produktu,” uviedol pre TASR predseda predstavenstva a riaditeľ Fincentrum Slovensko Milan Repka.