Pred 25 rokmi v čase Nežnej revolúcie vznikli podľa predsedu KDH Jána Figeľa tri rozhodujúce politické hnutia pre celkovú porážku totality a nástup slobody a demokracie: Občianske fórum v Čechách a na Morave, Verejnosť proti násiliu a Kresťanskodemokratické hnutie na Slovensku. Kým široké občianske platformy v nasledujúcich dvoch rokoch zanikli, vývoj KDH bol podľa Figeľa iný. Upozorňuje, že sa stalo jedinou stranou v slovenskom parlamente, ktorá v ňom bola bez prerušenia zastúpená “cez celé štvrťstoročie slobody”.
“Bolo prezieravým rozhodnutím spojiť kresťansky zmýšľajúcich odporcov režimu a aktivistov do jedného hnutia. Vznikla tým významná sila pre demokraciu a spravodlivosť na Slovensku,” povedal Figeľ pre portál Teraz.sk.
Hnutie podľa neho vyrastalo zo zápasu s komunizmom a z inšpirácie ľudovej politiky otca národa Andreja Hlinku a západoeurópskych kresťanských demokratov.
“KDH vzniklo zdola, nie z vôle mecenášov alebo finančných skupín. Je svetonázorovo ukotvené v kresťanskom chápaní človeka, spoločnosti a sveta. Bolo autorom a spolurealizátorom myšlienky európskej integrácie Slovenska. Urobili sme za 25 rokov aj veľa chýb, neboli sme vždy dôslední. Sme však pripravení riešiť rozsiahle problémy Slovenska, ako je veľká nezamestnanosť, korupcia a rekordné zadlžovanie krajiny. Slovensko potrebuje zodpovednú, nielen stabilnú vládu,” povedal.
Podľa Figeľa je hnutie otvorené pre konštruktívnu spoluprácu s každým, kto zdieľa základné hodnoty zamerané na dôstojnosť každej ľudskej osoby. „K programovej spolupráci pozýva všetkých, ktorým záleží na skutočnej podpore rodiny, na rozvoji pracovných príležitostí a lepšom odmeňovaní ľudí práce a na účinnej spravodlivosti,“ konštatuje.
Za povzbudivé zmeny považuje Figeľ príchod mladých a nových ľudí do hnutia, vytvorenie tímu expertov pre jednotlivé oblasti politiky, lepšiu komunikáciu a rast profesionality. Na sneme v Poprade oznámil, že do konca roka KDH ponúkne občanom novú politickú stratégiu na obdobie do volieb. Nový základný program plánuje hnutie dokončiť a prijať vo februári.
Figeľ: Referendum pomáha dostávať tému o rodine do centra záujmu
Referendum o rodine je dôležité z hľadiska poznania názoru verejnosti. V dnešnej diskusnej relácii V politike TA3 to povedal nový podpredseda NR SR Miroslav Číž (Smer-SD). O jeho politickej účelnosti sa podľa neho dá diskutovať, význam však vidí v správnom čítaní atmosféry a následných korektných rozhodnutiach.
“Treba zvážiť, aká je spoločenská objednávka,” povedal. Smer-SD podľa neho ešte diskutuje o odporúčaní pre voličov.
Podpredseda NR SR Ján Figeľ (KDH) si myslí, že referendum pomáha dostávať tému o rodine do centra záujmu na Slovensku. Ako konštatoval, manželské zväzky aj adopcie neheterosexuálnymi pármi sa vnímajú vo svete rozmanito a referendum môže na Slovensku potvrdiť súčasný právny stav, čo považuje za dôležité.
Dodal, že KDH, ktorého je predsedom, má pozitívny vzťah nielen k účasti na hlasovaní, ale aj k trom položeným otázkam. Postoj voličov strany k plebiscitu však necháva na nich.
Občania sa budú v referende vyjadrovať k tomu, či súhlasia s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou; či súhlasia s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebola umožnená adopcia a následná výchova detí a či súhlasia s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo samotné deti nesúhlasia s obsahom vyučovania.
Referendum sa uskutoční 7. februára 2015.
ru