Predsedu Kresťanskodemokratického hnutia Jána Figeľa sme požiadali o zhodnotenie uplynulých 25-tich rokov.
– Pred 25 rokmi padol monopol jednej, komunistickej strany. Čo to znamenalo pre politiku vtedy a čo to odkazuje pre dnešok? –
Monopol KSČ bol zrušený v Ústave ČSSR po generálnom štrajku, ktorý dal jednoznačnú podporu demokratizačným zmenám vo vtedajšej ČSSR. Na rozdiel od všeobjímajúcich hnutí OF a VPN sa kresťansky orientované skupiny disentu a aktivistov rozhodli organizovať politické hnutie na báze obdobných strán na Západe. 30. novembra bola rozšírená výzva zakladať Krestanskodemokratické kluby (KDK) po celom Slovensku. Tie sa stali neskoršie základom Kresťanskodemokratického hnutia, ktoré vzniklo zdola, nie zhora. Tento ľudový základ máme vo svojom rodnom liste.
Zakladajúcim a prvým predsedom sa stal posledný väzeň komunistického režimu Ján Čarnogurský. Založenie KDH bolo konštruktívne a prezieravé vzhľadom na potrebu vážnych transformačných procesov a vytvárania nových, demokratických inštitúcií. Inštitúcie potrebujú pre svoj život a legitimitu aj spoločenské a politické sily. KDH sa dá právom označiť za autentické “hnutie Novembra ’89”.
– Čo považujete za hlavný prínos a úspechy hnutia za doterajšie obdobie? –
Prostredníctvom KDH vznikla významná sila na obhajobu slobody, demokracie a spravodlivosti v Českoslovenku a na Slovensku Kým široké občianske platformy VPN a OF zakrátko zanikli, KDH bolo stálicou v celoštátnej politike. Bolo jedinou stranou v slovenskom parlamente, ktorá v ňom bola bez prerušenia zastúpená cez celé štvrťstoročie slobody. Bolo súčasťou reformných vlád, ktoré vytvárali nové demokratické inštitúcie, sociálne trhové hospodárstvo, miestnu a regionálnu samosprávu, európsku integráciu Slovenska. Chránili sme demokratickú štátnosť, zastavili a prekonali sme mečiarizmus, riešili rehabilitácie práv a reštitúcie majetku po totalitných zločinoch a krivdách, vytvárali ÚPN, budovali sme pluralitného školstvo a prideľovanie financií na žiaka s motiváciou kvality v systéme vzelávania, slobodnú voľbu lekára i vrátenie poplatkov za lieky seniorom a ZŤP, daňové odpočítateľné položky na manželku a deti pre zamestnaných. Zaviedli sme systém rovnej dane, čo prinieslo ľuďom rekordný rast ekonomiky a zamestnanosti, slobodný prístup k informáciám a povinné zverejňovanie zmlúv, a podobne. Nedávno sme ako opozičná strana presadili ústavné zmeny s cieľom ochrany a podpory manželstva a deharabinizácie slovenského súdnictva. To sú veľké a zásadné posuny pre solidárnejšiu spoločnosť a pre spravodlivejší štát.
– A čo neúspechy? –
Z KDH vzišli alebo v ňom pôsobili dvaja predsedovia parlamentu, dvaja premiéri vlády a prvý slovenský eurokomisár. Som presvedčený, že tento výpočet nie je konečný. Za sklamania pre voličov považujem nedostatok jednoty a viaceré odchody z hnutia, ktoré nahrávali oponentom a neprajníkom kresťanskodemokratickej politiky. Jednota v rozmanitosti je náročný ideál, a ja sa k nemu hlásim. Urobili sme aj chyby, neboli sme vždy dosť dôslední. Nie dostatočne sme sa v minulosti venovali hospodárskej, chlebovej agende. Dnes už je to inak. V otvorenosti pozývam každého, kto na báze hodnôt a programu sa chce pridať a zlepšovať pomery v našej krajine a v spoločnej Európe. Práce je veľa. Vytrvalí a verní ľudia sú v každom poslaní vzácni; aj v politike. Všetkým verným a vytrvalým spolupracovníkom chcem vyjadriť vďaku a uznanie.
– Dnes je v móde zakladať nové strany bez historickej záťaže. Je počuť volanie po nových tvárach, po nepolitickej politike… –
V ekonomike sú zaujímavé inovácie a start-upy, ale dôveru klientov a hrdosť zamestnancov reprezentujú firmy s dlhodobou kvalitou produkcie, s tradíciou a úspešnými výsledkami. Politické trieštenie však neznamená inovácie, skôr napĺňanie osobných ambícií neuspokojených politikov, politicko-hospodárske projekty investorov, zámery finančníkov a oligarchov, ktorí k rentabilite ekonomických záujmov potrebujú spriaznených nositeľov štátnej moci a médiá.
KDH vzniklo zdola, nie zhora. Vzniklo na presvedčení a spojení jednoduchých ľudí. Sme hodnotovo ukotvenou a programovo zameranou stranou. Svoje úsilie dnes zameriavame na tri kľúčové priority: rodinu, prácu a spravodlivosť. Napriek 25 rokom, ba práve preto, sme tu a rastieme v skúsenostiach, profesionalite i v odhodlaní byť dôležitou silou pre pozdvihnutie Slovenska. Hnutie víta nových ľudí, dáva priestor mladým. Primátorka Prešova Andrea Turčanová je novou tvárou, 30-ročný Miloš Moravčík je najmladším podpredsedom v rámci parlamentných strán, 28-ročná Katka Jasečková z Tepličky patrí k najmladším starostkám na Slovensku. Rastie mládež KDMS, máme dynamický Biely tím mladých dobrovoľníkov. Majstrovsky zvládajú akcie ako je každoročný výstup na Ďumbier, letný Deň rodiny KDH alebo nedávny snem v Poprade. Mladí sú dozrievajúcou nádejou našej spoločnosti i kresťanskej demokracie.
ru