„Začiatkom novembra 1989 už len režimy v NDR a v Československu bol tvrdšie než politika Michaila Gorbačova v Moskve. Zmeny v Poľsku a v Maďarsku už prebiehali. Preto naši občania s veľkou nádejou vnímali nepokoje vo východnom Nemecku, ktoré 9. novembra znamenali otvorenie Berlínskeho múra a zánik pásma smrti. O týždeň neskôr sa začal otriasať a následne padol komunistický režim aj v Československu. Preto treba vnímať spätosť nášho návratu k slobode a demokracii s vývojom v okolitej Európe. Sloboda a zjednotenie Berlína a Nemecka sú historicky a politicky spojené so slobodou a zjednotením v Európe,“ uviedol Figeľ.
KDH ako “hnutie Novembra ´89“ oceňuje kontinuálnu podporu sesterských strán CDU a CSU rozvoju priateľstva a intenzívnej spolupráce medzi SRN a Slovenskou republikou a procesu historického rozšírenia Európskej únie. “Kancelárka Angela Merkelová so svojím životným príbehom zosobňuje úspech demokratických zmien a integračného procesu,” vyhlásil tiež Figeľ.
„Sme presvedčení, že politická a ekonomická moc má rešpektovať dôstojnosť každej osoby a základné ľudské práva. S rovnakým odhodlaním aj po 25 rokoch usilujeme o viac spravodlivosti a solidarity. Odmietame korupciu štátnej moci na Slovensku, rastúcu oligarchiu a nové ideológie. Európa a svet nepotrebujú nové deliace čiary a múry, ale viac ľudskosti a viac zodpovednej slobody,“ dodal podpredseda NR SR.
Oslavy 25. výročia pádu Berlínskeho múru uviedla v sobotu 9. novembra nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zároveň vzdala poctu tým, ktorí pomohli zvrhnúť bariéru – symbol studenej vojny.
„Môžeme zmeniť veci k lepšiemu – to je posolstvo pádu Berlínskeho múra,” uviedla Merkelová adresujúc svoje posolstvo k ľuďom na Ukrajine, v Sýrii a v Iraku, ako aj v mnohých ďalších krajinách sveta, v ktorých sú slobody a ľudské práva ohrozené.