Podľa agentúry MTI Hidvéghi konštatoval, že útok AI sa dal čakať, pretože maďarský parlament práve začal rokovať o návrhu na ďalšie právne sprísnenie ochrany hraníc, ktorého súčasťou je zadržiavanie žiadateľov o azyl.
“Tento návrh podporíme aj v prípade, že sa budeme musieť vzoprieť aktivitám bohato financovaných medzinárodných organizácií, ktoré sa pokúšajú ovplyvniť maďarskú prisťahovaleckú politiku, ako to bolo aj v terajšom prípade Amnesty International,” zdôraznil predstaviteľ Fideszu.
Maďarsko sa v správe o porušovaní ľudských práv vo svete, ktorú dnes zverejnila Amnesty, spomína viac než v minulých rokoch. Riaditeľka AI Maďarsko Júlia Ivánová povedala, že výkon Maďarska v oblasti ľudských práv je trpkým sklamaním – je jedným z najslabších v európskom regióne.
“Najzávažnejšie výhrady AI voči Maďarsku sa týkajú utečencov a žiadateľov o azyl. Maďarsko už roky robí všetko pre to, aby tí, čo utekajú pred vojnami a prenasledovaním, nedostali žiadnu ochranu,” povedala Ivánová.
Amnesty International je aj v Maďarsku, tak ako aj v iných krajinách vrátane Slovenská, financovaná nadnárodnými kruhmi, ktorých tvárou je George Soros a pracuje pre záujmy týchto kruhov proti vlastným vládam a vlastným spoluobčanom. Vo viacerých krajinách vrátane USA sa takéto organizácie a ľudia, ktorí v nich pracujú musia označovať ako “cudzí agent”. Slovensko by tiež potrebovalo právnu úpravu podľa vzoru USA, ktorá by týchto cudzích agentov v očiach verejnosti identifikovala.