Ďalej uviedol, že dnes sa o stave príprav informoval u ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, ktorý potvrdil, že jeho rezort už dostal od zainteresovaných zložiek všetky potrebné podklady.
Pripomenul, že toto podanie nie je namierené proti migrantom alebo solidarite, ale proti spôsobu, akým sa rozhodlo o relokácii 120 000 utečencov. “Nie je správne, ak sa väčšinovým hlasovaním rozhoduje o takej citlivej téme, že koľko ľudí má byť umiestnených v nejakej krajine a tá ich musí prijať. Žaloba môže mať veľký význam, pretože môže mnohé otázky vzťahu medzi suverénnymi štátmi a EÚ, ale aj pokiaľ ide o spôsoby hlasovania, vyriešiť,” vysvetlil Fico.
Na otázku, či sa k tomuto kroku pridá i Budapešť, premiér poznamenal, že Slovensko nechce vytvárať žiadny tlak na iné krajiny. “Maďarsko je suverénna krajina a môže sa rozhodnúť. Viem, že aj iné štáty uvažujú nad tým, aké právne kroky by mali urobiť,” poznamenal.
Rozhodnutie Rady Európskej únie o prerozdelení 120.000 ľudí, ktorí zjavne potrebujú medzinárodnú ochranu medzi členské štáty Únie, bolo zverejnené 24. septembra vo vestníku EÚ. Ministri vnútra ho prijali väčšinovým hlasovaním. Proti relokácii boli Slovensko, Česko, Maďarsko a Rumunsko. Fínsko sa pri hlasovaní zdržalo.