Trenčín 9. júla 2017 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
Včera sa skončil 20. ročník hudobného festivalu Pohoda v Trenčíne. Čo zaujímavé priniesol tento rok? Okrem hudby, tak ako každý rok nechýbalo množstvo zaujímavých besied a vystúpení. Posúďte sami.
Už o deviatej hodine začalo v Optimistane Nadácie Orange divadelné predstavenie Natálka. Pre širokú verejnosť predstavenie Natálka Slovenské národné divadlo hrávať nezvykne, chodí s ním len po školách. Judit Bárdos v hlavnej úlohe hrá zúfalú rómsku matku, ktorej neonacisti zapálili dom. Po predstavení nasledovala diskusia.
Štefan Hríb na pódiu privítal novopečeného otca, prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. V rozhovore sa ho Hríb pýtal aj na intrigy v politike, keď narážal na útok niektorých členov strany Smer za to, že Kiska používa lietadlo na súkromné účely. Kiska vyjadril uznanie aj mladým organizátorom protikorupčných pochodov. “Ja som na nich hrdý, lebo veľmi slušne povedali, čo im na spoločnosti vadí,” uviedol. Podľa jeho slov sú mladí tí, ktorí robia zmeny a vyzval ich, “prosím, robme tie zmeny.”
Samotných organizátorov pochodov proti korupcii privítal v stane týždenníka .týždeň, Pavel Sibyla z mimovládnej nadácie Zastavme korupciu, kde sa ich pýtal na detstvo a aj na spomienky týkajúce sa protikorupčných pochodov. Karolína Farská prezradila, že v detstve chcela byť kozmonautkou.
Dávid Straka povedal, že pokiaľ ich pochody povzbudia iných ľudí k občianskemu či politickému aktivizmu, už to bude považovať za úspech.
V Literárnom Stane Martinus, prebehla beseda s autormi knihy Útek. Spisovateľ Marek Vadas spolu s ilustrátorkou Danielou Olejníkovou rozprávali o knižke, ktorá v máji vyhrala cenu Najkrajšia kniha Slovenska v kategórii literatúra pre deti a mládež.
Téma knihy je veľmi aktuálna, je totiž o chlapcovi, ktorý spolu so svojim otcom uteká zo svojej krajiny. Vadas pri jej písaní čerpal inšpiráciu zo svojich návštev Afriky, konkrétne Kamerunu, ktorý ohrozujú islamskí extrémisti.
V Literárnom stane sa predstavil aj spisovateľ Michal Hvorecký. Ten predstavil svoju novú knihu Troll.
Skončila sa hybridná vojna. Ríšou okupovaná a politickým terorom ovládaná krajina je v rozklade. Noví lídri, ktorí prišli po páde totality, boli slabosi a krajinu ovládajú staré štruktúry. Skorumpovaná moc drží ideologickú nadvládu nielen prostredníctvom klasických propagandistických nástrojov, ale aj ovládnutím Internetu – Siete. Práve o tomto svete je Hvoreckého najnovší román.
V stane .týždňa diskutovali o tom, či ohrozujú sociálne média demokraciu, novinár Filip Struhárik z Denníka N, youtuber Expl0ited a Peter Jančárik z projektu Konšpirátori.sk. Hovorili o tom, prečo nie je dobré, že mladí ľudia získavajú informácie v takej veľkej miere zo sociálnych médií či o rozdieloch medzi mainstreamovými a konšpiračnými médiami (ktoré ich fanúšikovia radi nazývajú alternatívnymi).
Youtuber Expl0ited spomínal aj nedávnu kampaň, ktorú spolu so svojím kamarátom Selassiem urobili pre Globsec. Jej pomocou ukázali, aké je jednoduché ľudí nachytať a tiež ako slepo mladí ľudia veria všetkému, čo povedia ich vzory bez toho, aby si to overili.
Po diskusii nasledoval workshop na ktorom sa návštevníci mohli naučiť, ako odhaliť hoaxy či dezinformácie.
Ruský novinár Michail Zygar, autor knihy Všetci mocní Kremľa na Pohode predstavil svoju knihu a tiež priblížil súčasnú situáciu v Rusku. V diskusii moderovanej Samom Marcom sa často skloňovalo aj meno ruského prezidenta Vladimira Putina.
Festival Pohoda na 20 pódiách priniesol 309 vystúpení, z toho 158 koncertov. Festivalové brány pre verejnosť sa otvorili vo štvrtok o 14.00 hodine. Očakával sa plný dom – 30.000 divákov. Festivalu však neprialo počasie. V piatok pršalo a bol aj predčasne ukončený koncert speváčky MIA. Hlavnými mediálnymi partnermi boli .týždeň, rádio FM a RTVS, ktorá prinášala z festivalu aj priame vstupy. Hlavnými partnermi festivalu sú Orange, Slovenská sporiteľna, Urpiner a Budiš.