V programe festivalu je naplánovaných 21 podujatí počas piatich dní. „S cieľom prilákať na festivalové podujatia čo najväčší počet divákov nielen z radov tradičných milovníkov divadla, prinášame v spolupráci s partnermi okrem divadelných produkcií aj niekoľko iných zaujímavých podujatí,“ hovorí riaditeľ festivalu František Ténai.
Už v prvý deň festivalu, v stredu 4. septembra, uvedie Divadelný ústav Bratislava na knižný trh publikáciu Dušan Vicen: Hry (Pohlaď psa, Siluet b mol, Fasada s.r.o., Nahrávačky, Hniezdočko, Dierou (v hlave)). Dušan Vicen, režisérska a herecká osobnosť známa najmä z divadelnej tvorby súboru SkRAT, sa knihou predstavuje ako autor dramatických textov, vhodných pre divadelné aj rozhlasové spracovanie. Kniha prináša výber dosiaľ knižne nevydaných hier, ktoré vznikali v rozmedzí rokov 2002 – 2011. Niektoré z nich boli inscenované ochotníckymi divadelnými súbormi či ako rozhlasové hry.
Jedinečná publikácia Divadelné letopisy mesta Cassa, Caschau, Kassa, Košice, 1557 – 1945 v súvislostiach dejín
Nielen pre Košičanov bude iste zaujímavá aj ďalšia kniha, ktorá bude oficiálne uvedená do života počas tohtoročného festivalu. Vo štvrtok 5. septembra sa uskutoční krst jedinečnej publikácie známeho košického divadelného publicistu a teatrológa Tibora Ferka s názvom Divadelné letopisy mesta Cassa, Caschau, Kassa, Košice, 1557 – 1945 v súvislostiach dejín, ktorá vychádza vo vydavateľstve EQUILIBRIA. Tá na 870 stranách predstavuje prvé syntetické dejiny divadla v meste v súvislostiach s udalosťami, ktoré zodpovedajú vývojovej logike politických a spoločenských premien mesta na pozadí toho, čím a ako žil i čo tvoril okolitý svet. Publikácia je kronikou pohybov v dejinách kultúry mesta, pričom od stredoveku rekonštruuje jej pôsobenie aj v kultúrnych centrách za hranicami Rakúsko – Uhorska. Súčasne archivuje v pamäti mesta jeho významnú multikultúrnu minulosť.
Poľský inštitút v Bratislave, vydavateľstvá Modrý Peter a Kalligram a Knižný inštitút v Krakove uvedú v tretí festivalový deň, vo štvrtok 6. septembra, dve publikácie súvisiace s poľskou drámou. Prvou bude vydanie drám populárneho autora, znalca Slovenska a strednej Európy Andrzeja Stasiuka s názvom Čakanie na Turka v preklade Petra Himiča. Titulnú hru prednedávnom úspešne uvádzalo aj Štátne divadlo Košice. Druhým titulom je kniha Súčasná poľská dráma maďarskej odborníčky na poľskú drámu Patrície Pászt, ktorú do slovenčiny preložil Peter Kováč a dodatočnú štúdiu o poľskej dráme na Slovensku do nej napísal Miron Pukan.
Posledný deň bude patriť tvorivým dielňam pre najmenších
Pre hudobných fajnšmekrov prinesie festival v spolupráci s Kníhkupectvom Artfórum vo štvrtok 6. septembra vo Festivalovom stane produkciu Tu v dome – koncert Shootyho kapely. Skupina vznikla v roku 1991 a skúma neznáme zákutia akustickej hudby, nezaťažené konvenciami žánrov, a pritom sa nevzdáva pesničkovej formy. Pomáha si aj zhudobňovaním slovenských a svetových klasikov. Má aj záľubu v ľudovej slovesnosti, ku ktorej nepristupuje s pietou, ale so snahou priviesť ju do nového kontextu.
V posledný festivalový deň, v nedeľu 8. augusta, bude popoludnie patriť tvorivým dielňam pre najmenších. V priestoroch Festivalového stanu si budú môcť detskí návštevníci festivalu vyskúšať svoj um, tvorivosť aj šikovnosť. Čakajú na nich tvorivé dielne, súťaže či hry. Budú vytvárať rozprávkový svet, nielen Štátneho divadla Košice a určite neodídu naprázdno. Okrem výrobkov, ktoré si sami vyrobia, ich čaká aj malá odmena. Nudiť sa nebudú ani dospelí. Pre súťaže chtivých rodičov bude pripravená vedomostná súťaž, v ktorej si môžu prevetrať svoje vedomosti o Štátnom divadle Košice. Podrobnosti o kompletnom festivalovom programe nájdu všetci záujemcovia na www.kosicefest.eu.
Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice