Sudca obvodného súdu Washington D.C. Amit Mehta, vymenovaný Obamom, nariadil štátu, aby vyhľadal účty Huma Abedinovej, Cheryl Millsovej a Jakea Sullivana, hlavného asistenta Clintonovej na ministerstve zahraničných vecí v reakcii na súdny spor podaný konzervatívnou skupinou Watchdog Judicial Watch.
Mehta povedal, že ministerstvo zahraničných vecí neurobilo dosť na to, aby vyhľadalo všetky e-maily, ktoré má vo svojich počítačových systémoch, pokiaľ ide o útoky v Bengázi, pri ktorých prišli o život štyria Američania.
Ministerstvo zahraničí prešetrilo 30 000 e-mailov, ktoré Clintonová poskytla agentúre v decembri 2014. Skúmané boli aj e-maily, ktoré Abedin, Millsová a Sullivan poslali alebo prijali na súkromných účtoch.
“Bývalý ministerka zahraničia Clintonová použila súkromný e-mailový server, ktorý sídlil v jeho dome, aby počas svojej funkcie posielala a prijímala informácie súvisiace s prácou,” povedal Mehta.
“Štát však nepreskúmal jeden systém záznamov, nad ktorým mal vždy kontrolu a o ktorom je takmer isté, že obsahuje určité citlivé záznamy: e-mailový server state.gov.“
Mehta uviedol, že ministerstvo zahraničných vecí “neposkytlo žiadnu záruku”, že záznamy, ktoré dostal od Clintonovej a tria pomocníkov, “tvoria výlučne e-maily Clintonovej počas relevantného obdobia.”
Organizácia Judicial Watch, ktorá viedla niekoľko súdnych procesov súvisiacich s Clintonovej e-mailmi napriek jej prehre v prezidentských voľbách, oslavujú nariadenie súdu.
“Toto hlavné rozhodnutie súdu môže konečne vyústiť do viacerých odpovedí o škandále v Bengázi – a účasti Hillary Clintonovej v ňom – konečne k piatemu výročiu útoku,” píše sa vo vyhlásení Judicial Watch.
“Je pozoruhodné, že sme museli bojovať s Obamovou a Trumpovou administratívou, aby sme prekonali kamennú stenu Bengázi z ministerstva zahraničných vecí. Prečo minister zahraničia Tillerson a generálny prokurátor utrácajú doláre daňových poplatníkov na ochranu Hillary Clintonovej a Obamovej administratívy?” Pýta sa prezident Judicial Watch Tom Fitton.