Maďarský denník Karpathir, ktorý informuje o tejto novinke, prízvukuje, že FBI sa odvoláva na americký zákon o lobbistoch zastupujúcich zahraničné záujmy. Pripomína, že tento zákon bol prijatý ešte pred druhou svetovou vojnou, aby obmedzil šírenie nacistickej propagandy. V danom prípade FBI ide o obmedzenie „ruskej propagandy“.
Maďarskí novinári pripomínajú, že daný zákon o registrácii zahraničných agentov FARA bol prijatý v roku 1938. Vysvetľujú, že FARA je špeciálny štatút, ktorý vyžaduje, aby osoby alebo organizácie, ktoré pôsobia ako zástupcovia zahraničných predstaviteľov v politickej alebo kvázi-politickej pozícii, pravidelne zverejňovali svoj vzťah so zahraničným vedením, informovali o svojej činnosti, príjmoch a výdajoch na podporu týchto činností. Podľa expertov FBI, Russia Today a Sputnik sú podobnými „agentmi“.
Karpathir vysvetľuje, že FARA od tejto povinnosti oslobodzuje mediálne organizácie, ktoré neslúžia zahraničným vládam. Tato výnimka sa vzťahuje na medzinárodné televízne vysielanie BBC a Deutsche Welle. Tieto médiá americké tajné služby považujú za „čisté“, nenaviazané na vlády svojich krajín. Pod dohľadom amerického ministerstva spravodlivosti sa taktiež nachádzajú ďalšie „menej dôveryhodné“ médiá: čínsky China Daily, japonská televízna stanica NHK Cosmomedia a juhokórejská televízna stanica Korean Broadcasting Systemet.
Americká spravodajská služba FBI ešte vo svojej januárovej správe uviedla, že Russia Today a Sputnik boli súčasťou zložitej ruskej spravodajskej operácie vo vlaňajšej prezidentskej kampani USA, ovplyvnili americké voľby a zapríčinili víťazstvo Donalda Trumpa.
Niektoré americké médiá pripomenuli, že Spojené štáty pred štyrmi rokmi už prerušovali vysielanie stanice Russia Today. Vtedy šéfredaktorka RT Margarita Simonjanová sarkasticky komentovala túto udalosť: „Vždy som čakala, keď náš kanál začnú v Spojených Štátoch blokovať. Už to začalo. Bravó slobode slova!“
Eugen Rusnák