Washington 11. septembra 2017 (HSP/Foto: Facebook)
Diplomat James Franklin Collins, ktorý bol v rokoch 1997 – 2001 veľvyslancom USA v Rusku, vyhlásil, že ruský prezident Vladimír Putin sa počas svojho prvého prezidentského obdobia ťahal k Západu, ten však tým, že ho ako partnera neprijal, urobil chybu.
Collins poznamenal, že Putin chcel spolupracovať so Západom na záležitostiach spoločného záujmu, lenže fakticky bol odmietnutý. „Na pochopenie toho, aké vážne bolo posolstvo, že chce spolupracovať, prečítajte si čo povedal počas návštevy Texasu. Bolo to po prvýkrát, keď ruský líder povedal, že nepovažuje USA za nepriateľa. Pokiaľ viem, dokonca ani prezident Jeľcin niečo také nepovedal,“ riekol v rozhovore pre Tut.by.
Collins dodal, že Západ neprijal ideu, že spolu s Ruskom je „súčasťou jedného spoločenstva“. Vystúpenie zo zmluvy o PRO v roku 2001 a konanie v Iraku bolo v Rusku chápané ako odmietnutie Washingtonu vidieť v Moskve partnera.
Na otázku, či sa Rusi pomýlili v tomto hodnotení, Collins odpovedal: „Nie, ja si myslím, že v mnohom mali pravdu“.
„Zdá sa mi, že v Rusku si mysleli, že ide o akýsi veľký biznis. Z pohľadu Jeľcina – ja som zničil ríšu, ustanovil som nové vzťahy s novými štátmi… No na oplátku očakávam, že vy nám umožníte budovať si svoju budúcnosť, hospodárstvo a bezpečnosť a nebudete zneužívať našu dočasnú slabosť v mene svojich záujmov,“ poznamenal.
Lenže, podľa neho, USA v 90-tych rokoch zneužili slabosť Rusov a konkrétne rozšírili NATO. Takéto správanie USA považuje Collins za chybu. „No a Rusko to zhodnotilo ako porušenie dohody,“ poznamenal.
Taktiež skritizoval zákon o sankciách, ktorý nedávno prijal Kongres USA a podpísal prezident Donald Trump.
„Akékoľvek sankcie, ktoré prejdú cez Kongres – sú zlou ideou. Ľahko je ich zaviesť, veľmi ťažké je zbaviť sa ich. Mám veľa otázok vôbec o efektivite sankcií, no keď sa stanú zákonom, potom ich zrušiť bude pre Kongres zložité, bude sa to podobať na pôžitok pre Rusko,“ vyhlásil Collins.
Collins sa zároveň kriticky vyjadril k zjednoteniu Krymu s Ruskom a nazval to „anexiou“. Je presvedčený, že Rusko mohlo kráčať „po omnoho otvorenejšej ceste“.