Exekučná amnestia, ktorú navrhovalo hnutie Sme rodina, narazila na nezáujem koaličných poslancov. Účelom bolo pomôcť ľuďom z kolotoča dlhov, v ktorom sa ocitli často aj nie svojou vinou. Exekučná amnestia by zabezpečila, že dlžník by zaplatil len istinu a všetky úroky a exekučné trovy by mu boli odpustené. Aby sa nestávalo že dlh sa vyšplhá na niekoľkonásobok dlžnej sumy a hoci dlžník už istinu niekoľkokrát splatil, stále je dlžný.
Boris Kollár v parlamentnej rozprave najskôr zacitoval z listu ženy, ktorá sa dostala do exekúcie.
“Celý môj dlh vznikol, lebo som pracovala pre zamestnávateľa, ktorý za mňa neuhrádzal odvody. Namiesto oznamu z poisťovne, prišiel rovno exekučný príkaz.”, citoval Kollár.
“Toto je výsledok vládnutia štandardných politických strán za 27 rokov. Ak by sa štandardný politici starali o ľudí, myslíte že by som tu mal taký list? Urobili sme výzvu a za jeden deň nám prišlo cez tisíc takýchto prípadov. Máme 3 milióny exekúcií. Tí ľudia si nevedia pomôcť. Štandardné strany už dokázali oddlžiť banky, či oligarchov, ako v prípade Váhostavu. Ja sa pýtam kedy začneme myslieť aj na ľudí?”
Miesto toho, aby ste sa pridali, podali nejaké pozmeňujúce návrhy, tak len počúvam, “to nejde”, “to je blbosť”, “to je protiústavné”… Ja by som uvítal keby ste povedali, poďme pomôcť tým ľuďom. Načo sme tu? Kvôli oligarchom, alebo finančným sponzorom? Aby sme im zabezpečili zákazky a tendre? Nemôžeme sa vyhovárať, zakryť si oči a povedať “to je blbosť.” To tu počúvam od každého, pritom ten generálny pardón sa tu už raz urobil a prešiel, bol ústavný, nikto ho nenapadol. Tak v tejto forme to prinášame aj my”, ukončil svoj apel na poslancov Boris Kollár.
K návrhu exekučnej amnestie sa vyjadril aj poslanec ĽSNS Milan Uhrík: “Na Slovensku je momentálne viac ako 3 milióny exekučných konaní voči fyzickým osobám. Zhruba polovica z nich je vedená zo strany štátu – zo sociálnej poisťovne, zo zdravotnej poisťovne, atď. Množstvo pôvodne malých exekúcií už kvôli trovám exekútorov narástlo do tak vysokých súm, že veľká časť exekuovaných ľudí ich už nikdy nedokáže zaplatiť a štát tie dlhované peniaze od chudobných ľudí neuvidí nikdy. Cieľom exekučnej amnestie bolo, aby ľudia dostali možnosť zaplatiť štátu opäť sumu pôvodnej dlžoby, ktorá často nebola veľmi vysoká. Veľa exekuovaných by to dokázalo splatiť. Štát by tak získal desiatky miliónov eur a ľudia by sa zbavili exekútorov. Žiaľ, vládna koalícia tento návrh zákona nepodporila a tak sa len bude čakať, kým si dlžníci nezoberú svoje exekúcie do hrobu… Kvôli holubovi na streche nebude vrabec v hrsti.”
Návrh totiž neprešiel, z poslaneckých klubov Smer, Most- Híd a SNS návrh nepodporil nikto. Za návrh hlasovalo 61 opozičných poslancov. Zdržalo sa 72 koaličných poslancov.