Ministerka tiež tvrdí, že podľa jej informácií sa matka mohla v apríli obrátiť na nórsky súd a požiadať o to, aby jej deti zverili. Zatiaľ to však neurobila.
Nórsko je skúpe na informácie
Nórsko nie je členom Európskej únie. Keďže Česko nemá so škandinávskou krajinou uzavreté zmluvy o ochrane detí Úrad pre medzinárodnú právnu ochranu podľa jeho riaditeľa Zdenka Kapitána nemá v prípade žiadne zvláštne kompetencie. K dispozícii sú len diplomatické prostriedky.
Podľa informácií Týden.cz úrad ešte v roku 2011 inicioval podnet určený vtedajšiemu ministrovi zahraničných vecí, aby uplatnil pre deti diplomatickú ochranu a požiadal o ich návrat. Ministerka práca Marksová tvrdí, že je otázne, či by bolo vhodné tento nástroj použiť aj voči Nórsku, ktorá patrí medzi demokratické krajiny.
Marksová sa kvôli prípadu už obrátila na nórsku ministerku práce, ale odpoveď zatiaľ nedostala. Verejná ochrankyňa práva Anna Šabatová oslovila nórsku detskú ombudsmanku. Podľa vyjadrení Šabatovej však odpoveď bola odmeraná, keďže ombudsmanka údajne nezasahuje do sociálnoprávnej ochrany detí, píše Týden.cz.
Minister zahraničných vecí Ľubomír Zaorálek (ČSSD) pred časom uviedol, že české veľvyslanectvo v Nórsku žiadalo ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie. Nórska strana však uviedla, že český štát sa prípadu nezúčastňuje, pre to mu nemôže poskytnúť žiadne informácie. Minister pre ľudské práva Jiří Dienstbier (ČSSD) tvrdí, že česká strana však prípad pozorne sleduje.
Petícia so žiadosťou o vrátenie synov ich matke
V pondelok bola v Českej republike spustená petícia (viac tu) so žiadosťou o vrátenie synov ich matke. Dokumenty k petícii obsahuje aj popis prípadu, ktorý okrem iného (viac tu) uvádza, že Denisovi lekári diagnostikovali reflux a na nariadili mu diétu.
Napriek tomu, že to v nórskej škôlke všetci vedeli, lekárske odporúčania nielenže nedodržiavali, ale udali oboch manželov pre podozrenie z pohlavného zneužívania. Tomu predchádzali opakované sťažnosti pani Michalákovej na nedostatočnú starostlivosť v škôlke a prehliadanie šikanovania mladšieho Dávida zo strany spolužiakov, uvádza petícia.
Na odporúčania nórskeho Bernevernet (nórsky orgán sociálnoprávnej ochrany detí) sa Eva Michaláková s manželom rozviedla, v nádeji, že jej deti vrátia. Zároveň sa pôvodné udanie nepotvrdilo a polícia prípad odložila. Počas skúmania úradu, vypovedali policajti v prospech rodičov. To však nepomohlo. Petícia tiež upozorňuje, že v prípade došlo k niekoľkým procesným chybám, vrátane toho, že Češka mala k dispozícii len tlmočníka z nórštiny do poľštiny.
Porušenie ľudských práv
Petícia, ktorú Česi podpisujú, je určená predsedovi vlády Bohuslavovi Sobotkovi a ministrovi zahraničných vecí Ľubomírovi Zaorálkovi. Prekladatelia sa odvolávajú na porušenie ľudských práv detí a ich matky, keďže nebola využitá možnosť umiestniť deti k príbuzným, ktorí o to žiadali. Nórske úrady chlapcov rozdelili do dvoch pestúnskych rodín.
Predkladatelia tiež poukazujú na nedostatočnú lekársku starostlivosť o Denisa, obmedzenie kontaktu matky s deťmi na dve stretnutia ročne trvajúce dve hodiny, aj napriek skutočnosti, že nebolo dokázané, že by matka deťom nejako ublížila. Deťom tiež nie je umožnené samostatné stretnutie s ich starým otcom. Predkladatelia poukazujú aj na skutočnosť, že chlapcom nebola zabezpečená výučba v ich rodnom jazyku a bolo im bránené využívať češtinu pri komunikácii s matkou.
Predkladatelia žiadajú príslušné české orgány, predsedu vlády a ministra zahraničných vecí, aby využili všetky zákonné prostriedky a aktívne jednali na politickej a diplomatickej úrovni s predstaviteľmi Nórskeho kráľovstva, s cieľom zabrániť ďalšiemu porušovaniu ľudských práva Dávida, Denisa a ich matky Evy, a zároveň dosiahli ich návrat do Českej republiky.
ru