Zákon od spoločností vyžaduje, aby priznali ušetrené peniaze za sociálne poistenie a mimo to by mala vzniknúť “European robotics agency”, ktorá bude poskytovať etické, technické, a regulačné posudky. Tento zákon sa však stretáva so silným odporom firiem, ktoré pri svojej činnosti využívajú robotickú technológiu.
Podľa kritikov je na takýto zákon priskoro a mohol by sa tým zbytočne spomaliť technologický vývoj. Podľa generálneho riaditeľa nemeckej firmy VDMA Patricka Schwarzkopfa, prezentované scenáre s robotmi môžu nastať v horizonte päťdesiatich, ale nie desiatich rokov, tak ako navrhuje EP.
Navrhované opatrenia sú nezáväzné, a ešte nie je jasné, či získa v európskom parlamente dostatočnú podporu. Ale zástancovia návrhu hovoria, že Európa potrebuje súdržný rámec pre podporu a reguláciu robotiky, ak chce udržať krok so zvyškom sveta.
“USA, Čína, Južná Kórea a Japonsko majú veľmi ambiciózne projekty,” Mad Delvaux, MP z Luxemburska a spravodajca, povedal v rozhovore zverejnenom na webových stránkach Európskeho parlamentu vlani. “Ak sa nám nepodarí vytvoriť právny rámec na rozvoj robotiky, náš trh bude napadnutý robotmi zvonku.”
Je všeobecne známe, že roboti stále viac nahradzujú ľudskú prácu a tým ľudia strácajú pracovné miesta a strácajú sa aj peniaze, ktoré by inak skončili v štátnej kase. Otázne však je načasovanie toho zákona, ktorý by situáciu riešil. Na jednej strane by tento zákon pomohol finančne, ale je tu veľká pravdepodobnosť, že by tieto kroky viedli k pozastaveniu vývoja robotických technológii.
Samuel Gdovin