Pred týmto kritickým hlasovaním aliancia viac ako 480 organizácií naprieč Európou upozorňuje europoslancov, aby brali silný odpor občanov voči tejto obchodnej dohode vážne. Samostatne organizovanú Európsku občiansku iniciatívu, ktorá žiada ukončenie vyjednávaní o obchodnej dohode TTIP, už podpísalo 2,3 milióna Európanov.
Vzhľadom na blížiace sa hlasovanie a možné schválenie dohody všetci europoslanci dnes obdržia vo svojom rodnom jazyku list s výzvou ukončiť vyjednávanie obchodnej dohody s USA.
„Vítame snahy Európskeho parlamentu pri formovaní svojho názoru ohľadne TTIP a taktiež úlohu, ktorú doposiaľ zohral v demokratických verejných debatách týkajúcich sa tejto témy. Teraz by sme chceli apelovať na všetkých členov Európskeho parlamentu, aby pri svojom hlasovaní zohľadnili vôľu 2,3 milióna občanov, ktorí hlasovali za zastavenie vyjednávania dohody TTIP a aby z pozície ich súčasného mandátu povedali rázne NIE v otázke schválenia dohody TTIP,“ žiadajú organizátori petície.
Signatári petície reprezentujú 483 organizácií z celej Európy, vrátane 5 zo Slovenskej republiky. Hnutie zahŕňa odborové zväzy a občianske organizácie, ktoré zastupujú široké spektrum verejných záujmov vrátane ochrany životného prostredia, verejného zdravia, občianskych práv, poľnohospodárstva, spotrebiteľských práv, práv zvierat, sociálnych istôt a pracovných práv, digitálnych práv a základných verejných služieb vrátane vzdelávania a zdravotnej starostlivosti.
„Prinajmenšom by sme Vás chceli požiadať, aby ste zvážili silnú kritiku, ktorej čelil návrh ISDS pri verejných debatách ako aj v rámci konzultácií Európskej komisie a aby ste ISDS v akejkoľvek forme odmietli,“ uvádza sa tiež v liste.
Organizácie chcú zabrániť prijatiu dohody TTIP ako aj dohody s Kanadou CETA, pretože podľa nich obsahujú obsahujú viaceré kritické body ako napr. rozhodcovské konanie investor – štát a úpravy k regulovanej kooperácii, ktoré potláčajú princípy demokracie a právneho štátu.
Organizácie chcú zároveň zamedziť, aby boli v netransparentnom konaní obmedzené pracovné, sociálne, ekologické štandardy a tiež štandardy na ochranu údajov a ochranu spotrebiteľa, a aby boli deregulované verejné služby (napr. zásobovanie vodou) a kultúrne statky.
Schulz sa vyhol negatívnemu politickému signálu
Portál EurActiv.sk upozorňuje, že v júni „predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vrátil tesne pred plánovanou rozpravou a hlasovaním uznesenie do výboru. Vyhol sa tým možnému odmietnutiu uznesenia, čo by bol mimoriadne negatívny politický signál pre prebiehajúce rokovania. Súhlas Európskeho parlamentu je totiž na konci negociačného procesu nevyhnutný, aby mohla zmluva vstúpiť do platnosti.“
Kompromis júnového uznesenia, ku ktorému politické skupiny v Európskeho parlamentu dospeli, hovorí, že arbitrážne konanie (ISDS) má zostať súčasťou TTIP, no musí prejsť zásadnou reformou.
Skupina socialistov a demokratov tento kompromis podľa menovaného portálu spochybňuje a hovorí, že žiadny druh súkromnej arbitráže neakceptuje vzhľadom na to, že EÚ aj USA majú vyspelý súdny systém, ktorý sa môže riešenia sporov ujať.