Najnovšie sa objavila medzinárodná informačná agentúra Sputnik, ktorá sa hneď dostala na listinu najväčších nepriateľov USA a EÚ. Európski a zaoceánski lídri hneď prešli od slov k činom, vyrazili zo zákopov a zaútočili na „ruských informačných agresorov.“ Vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a jej štáb dostali tri mesiace na prípravu a musia vytvoriť účinnú zbraň proti ruskej propagande. Hovorí sa o celoeurópskej, ba dokonca celosvetovej televízii alebo aj informačnej agentúre, ktorá bude bojovať proti východnému agresorovi.
Agentúra Reuters, odvolávajúc sa na zdroje z Bruselu, uviedla, že Európska únia plánuje bojovať proti „prebiehajúcej dezinformačnej kampani doma a mimo svojich hraníc.“ Prvým krokom by malo byť zriadenie komunikačného týmu, ktorý by mala budúci týždeň potvrdiť Európska rada. Na jej ďalšom zasadaní v júni už vypracujú konkrétny návrh a odklepnú aj balík opatrení – bitka sa začína.
Samozrejme, ani Kyjev nechce zaostať. Najprv po celej krajine vypli všetky ruské televízne kanály, robia „protiopatrenia“ proti rozhlasovým staniciam a internetovým médiám a vyhodili z krajiny všetkých ruských novinárov. Ukrajinské ministerstvo informatiky vytvára špeciálnu „armádu“, ktorá bude bojovať proti ruskej propagande najmodernejšími metódami. Domáce média sa nachádzajú pod totálnou cenzúrou, takže do nich sa žiadna „prorusky orientovaná myš“ neprešmykne.
Ruská propaganda otravuje politikov po oboch stranách Atlantického oceánu a preto sa jej venujú aj tí, ktorí vlastne s činnosťou médií nemajú nič spoločné. Napríklad, britský premiér David Cameron a šéf NATO Jens Stoltenberg sa na stretnutí v Londýne dohodli na spoločnom postupe v rámci boja proti ruskej propagande. Stále výzvy na boj proti „spoločnému nepriateľovi“ odznievajú z Bieleho domu a Bruselu. K ukrajinskej, sankčnej a studenej vojne sa onedlho pripojí aj informačná vojna. Nebude to priveľa pre jednu menšiu planétu vo vesmíre?
Ruské média a analytici, ako aj občania na sociálnych sieťach na tieto prípravy a hrozby z Bruselu a Washingtonu reagujú pomerne vlažne. Mnohí poukazujú na to, že už niekoľko desaťročí niektoré demokratické média ako napríklad Rádio Sloboda, Slobodná Európa a desiatky iných sa zaoberajú otvorenou protiruskou propagandou. A nik ich v Rusku nezakazuje, nevypína a nevyhlasuje im vojnu.
Nechápu, prečo západných politikov tak vystrašila činnosť jednej – jedinej televíznej stanice /Russia today/, ktorá uvádza trochu iné spravodajstvo. A keď prednedávnom pribudol aj Sputnik, tak to v Bruseli a Washingtone vyvolalo obrovskú paniku. V Rusku prízvukujú, že je tu zasa povestný dvojitý meter: rozsah slobody slova a šírenia informácii by mal byť pre Západ a Rusko odlišný. A právo mať svoj názor má iba jeden z „partnerov“. Nuž, čo je dovolené Bohovi…
eu