Brusel 1. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)
Ešte stále máte pocit, že žijete v slobodnej krajine? Zapamätajte si dátum 31. máj 2016, pretože včerajším dňom sa schválila zmluva, ktorá ide úplne proti slobode slova a tak, ako je máj nazývaný mesiacom lásky, tak koniec tohto mesiaca je naozaj „láskyplný“, alebo, akoby povedali z Bruselu, „hate-free“
Článok v Associated press uvádza, že EÚ dosiahla dohodu s niekoľkými svetovými spoločnosťami vlastniacimi sociálne siete, vrátane facebooku a twitteru. Dohoda spočíva v tom, že nájdu cesty ako potlačiť šírenie nenávistných komentárov online.
Do podmienok správania sa na internete, firmy, zahrňajúce aj YouTube a Microsoft, vypracovali spôsob ako „rýchlo a efektívne“ bojovať s nenávisťou (hatespeach), ktorá by bola namierená voči niekomu na základe rasy, farby pleti, náboženstva, sociálneho statusu alebo pôvodu.
Do nastávajúcich pák, vrátane spôsobov ako toho dosiahnuť, schválených členmi EU exekutívy, sa firmy zaviazali vytvoriť také prostredie a podmienky, kde by zamestnanci dostali taký potrebný tréning, respektíve školenie, že by mazali nevhodné príspevky najneskôr do 24 hodín.
Taktiež súhlasili s posilnením spolupráce s mimovládnymi organizáciami, ktoré často označujú, ten obsah, ktorý podľa nich šíri atmosféru nenávisti a útokov, za nevhodný.
Európska komisia a firmy sa dohodli na podpore mimovládnych organizácií, aby tieto prinášali „anti-hate“ kampane, teda kampane proti nenávisti.
„Internet je miesto pre slobodu slova a nie pre šírenie nenávisti“, poznamenala Vera Jurová, česká eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť. Povedala, že „štandard chovania“ na internete bude odteraz pod prísnym dohľadom, čo zabezpečí to, že podnecovanie k násiliu a nenávisti nebude mať priestor na sociálnych sieťach.
Firmy samotné tvrdia, že medzi touto ich misiou a samotnou slobodou prejavu nebude konflikt, že pôjde len potlačenie nenávistných komentárov.
Ktoré komentáre medzi nenávistné spadajú a kde bude deliaca čiara, už nepovedali, zrejme to určia v praxi mimovládky.
Čelná predstaviteľka facebooku pre verejné záujmy, Monika Bickertová, apelovala na používateľov facebooku, aby používali zabudované nástroje a nahlasovali nevhodný obsah.
„Naše tímy po celom svete pracujú na preverovaní sťažností rýchlo, ako ručičky na hodinkách a vykonávajú potrebné opatrenia“. A ja dodám na záver, do 24 hodín.
Kristian Keller