Ako zámienka pre návrh tohto zákona poslúžil europoslancom posledný teroristický útok v Londýne. Útočník Khalid Masood totiž pred svojim činom komunikoval cez aplikáciu WhatsApp. Brusel sa preto rozhodol reagovať a chce predstaviť kontroverzný návrh legislatívy, ktorý by v budúcnosti umožnil policajným zložkám, aby nazerali do šifrovaných konverzácií. Informoval o tom portál info.cz
“V tejto chvíli sú žalobcovia, súdy a tiež polícia úplne závislí na tom, či im poskytovatelia internetových služieb umožnia prístup a dôkazy. Toto nie je spôsob, ako by sme mohli zaistiť bezpečnosť Európanov. Nemôžeme byť závislí na nejakom dobrovoľnom rozhodnutí, “uviedla európska komisárka pre ochranu spotrebiteľa Věra Jourová.
S návrhom súhlasia aj krajiny ako Francúzsko a Nemecko, ktoré sa tak pridali k ďalším krajinám, ktoré v minulosti na Brusel tlačili, aby zasiahol. Patrili k nim Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko, Taliansko a Lotyšsko.
Tento kontroverzný návrh zákona má však aj kritikov, ktorí tvrdia, že by to bol veľký zásah do súkromia, ktorý by mohol byť zneužívaný. Upozornil na to napríklad protiteroristický koordinátor Európskej únie Gilles de Kerchove.
Európska únia chce tak opäť zasiahnuť do práv ľudí a to konkrétne do práva na súkromie. Namiesto zastavenia masovej migrácie z krajín tretieho sveta a tým eliminovania teroristických útokov ide EÚ obmedzovať svojich vlastných občanov. Nerieši sa teda príčina , ale dôsledok.
Samuel Gdovin