Záchrana krízových talianskych bánk Popolare di Vicenza a Veneto Banca by sa nemala opierať o finančnú podporu talianskeho štátu, tvrdí tlačová agentúra Reuters s odvolaním na Európsku komisiu. Komisia Taliansku v najbližších niekoľkých dňoch oznámi, že ani jedna finančná inštitúcia by nemala dostať priamu podporu vlády, informoval denník “La Stampa” v nedeľu. Z tohto dôvodu by mali byť aktíva oboch finančných inštitúcií prevedené do “lepšej banky” a znehodnotené úvery do “horšej banky”. Hovorca Komisie povedal, že nemôže potvrdiť správu. Dodal, že úzko spolupracujú s Talianskom na nájdení schodného riešenia.
Rím sa už niekoľko mesiacov snaží o dohodu s EÚ, aby sa zachránili obe banky a zabránilo sa tak oveľa drahšiemu skrachovaniu. Ako dôsledok dlhého hospodárskeho útlmu v Taliansku sú mnohé tamojšie banky plné zlých úverov. Popolare di Vicenza a Veneto Banca potrebujú celkovo 6,4 miliardy eur nového kapitálu.
Európsky bankový dozor pred niekoľkými dňami ochránil španielsku krízovú banku Banco Popular pred zrútením núdzovým predajom domácej konkurenčnej banke. Prvýkrát sa tak použili nové pravidlá pre riešenie problémov bánk, ktoré sú v Európe platné začiatku roku 2016 ako poučenie z finančnej krízy. Predovšetkým by mali zabrániť tomu, aby boli finančné inštitúcie znova zachraňované miliardami daňových poplatníkov.
Je však otázne, či Európskej komisii vydrží jej “tvrdý” postoj. Europoslanec Richard Sulík (SaS) nedávno na svojej facebookovej stránke zverejnil video, v ktorom kritizuje Európsku komisiu a jej pripravovaný návrh na spoločné ručenie vkladov. Sulík v Europarlamente povedal: „Európska únia (Komisia) pripravuje spoločné ručenie za vklady. To znie síce pekne a európsky, avšak je to krajne nespravodlivé. Totiž čím viac majú krajiny zlých úverov, tým je vyššia pravdepodobnosť, že ich banky skrachujú a bude sa z tohto spoločného vkladu ručiť. Viac v článku TU.
Komisia sa už v roku 2015 snažila pretlačiť jednotný fond ochrany vkladov, v roku 2016 ho však zablokovali štáty EÚ a vyzvali na hľadanie alternatív. Európska komisia vtedy tvrdila, že spojenie národných zdrojov by znamenalo väčšiu ochranu klientov pri nižších nákladoch pre banky a bol by tak európsky finančný systém stabilnejší. Proti plánu však vystúpilo Nemecko a severské štáty EÚ kvôli obavám z neprimeraného doplácania na záchranu vkladov v iných bankách.