Európa 5. mája 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)
Zástupcovia vyšehradskej skupiny odmietli návrh Európskej komisie týkajúci sa prerozdelenia migrantov. Český minister zahraničných vecí Ľubomír Zaorálek je z neho nemilo prekvapený. Komisia by totiž nemala predkladať niečo, čo Európu rozdeľuje. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó návrh označil na neprípustný a postoj komisie za vydieranie, píše server Echo24.cz.
Neposlušné štáty totiž “musia pocítiť sankcie, a preto členské štáty EÚ, ktoré odmietnu prijať utečencov na základe kvót, budú platiť závratné sumy. Európska komisia to nazvala “opravným prerozdeľovacím mechanizmom”. Slovensko by malo celkovo zaplatiť 375 miliónov eur. O návrhu komisie bude rokovať europarlament a tiež členské štáty EÚ, kde však toto riešenie utečeneckej vlny nemá jednoznačnú podporu.
EK zároveň včera otvorila cestu k zrušeniu vízovej povinnosti pre tureckých občanov. Európska únia totiž prisľúbila Turecku, že môže pri splnení všetkých 72 podmienok dosiahnuť k 30. júnu bezvízový styk výmenou za zníženie počtu migrantov, ktorý prichádzajú do Grécka cez Egejské more.
Podpredseda tureckej vlády Bülent Arinč pre RTVS uviedol, že chýba splniť 4 až 5 kritérií. Dodal tiež, že Turecko bude potrebovať viac času na dokončenie reforiem (viac TU).
Expert na diplomatické vzťahy a Turecko Kim Semg Ukt pre verejnoprávnu televíziu však uviedol, že Turecko zatiaľ nesplnilo práve kľúčové kritéria. Dodal, že podľa Európskej únie je nesplnených 7 až 8 kritérií a ide práve o tie najdôležitejšie – zmeny v súdnom systéme, sloboda prejavu vo vzťahu k médiám, ochrana práv menšín či vydávanie biometrických pasov.,
Nemilé prekvapenie
„Som nemilo prekvapený tým, že komisia tento návrh vracia opäť do hry. Je to niečo, čo nás rozdeľuje a nikomu to nepomôže. Neviem, prečo sa máme vracať k starému sporu, pripadá mi to nešťastné,“ zverejnil Echo24.cz slová, ktorými český minister zahraničných vecí Ľubomír Zaorálek komentoval stredajšie rozhodnutie EK.
Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski doslova uviedol, že si ešte nie je istý, či to Európska komisia myslí vážne.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó takéto správanie EK považuje za vydieranie. Podľa neho ide o neeurópske konanie. Zároveň sa vyjadril k vízovému styku s Ankarou. Uviedol, že je neprípustné, aby Turecko dostalo víza skôr ako Gruzínsko či Ukrajina.
Použitie povinného systému na rozdelenie migrantov dôrazne odmietol aj český premiér Bohuslav Sobotka. Myšlienka povinných kvót je podľa českej vlády zlá a už niekoľkokrát rozdelila Európu. Dodal, že česká vláda dlhodobo zdôrazňuje, že povinné kvóty nedávajú zmysel a neprispievajú k riešeniu utečeneckej krízy. Zdôraznil tiež, že uplynulý rok to potvrdil.
Voči finančnej kompenzácii za odmietnutie prijať utečencov sa ohradilo aj Slovensko. Minister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák vyhlásil, že Slovensko návrh EK nepodporí. Kaliňák ho považuje za spiatočnícky krok, ktorý nerešpektuje realitu.
Návrhu celkom nerozumie ani šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). EÚ si podľa neho čoraz viac osvojovala názor, že migrácia nie je len o kvótach, ale najmä o riešení jej príčin. Minister zahraničných vecí si však myslí, že situáciu netreba dramatizovať, keďže ide len o návrh.
Rovnaký názor ako koalícia majú aj niektoré strany opozície. “Miesto toho, aby EK reálne prispela k ochrane vonkajších hraníc Schengenu, jediné, čo im napadlo, je rozdeľovať utečencov po celej Európe, s čím Slovensko dlhodobo nesúhlasí. EK vytrvalo ignoruje vôľu občanov vo väčšine krajín a takto treba vidieť aj jej najnovší návrh platiť pokuty,” odkázal šéf SaS a europoslanec Richard Sulík.
Líder Sme rodina Boris Kollár označil návrh EK za hlúposť, ktorú Slovensko musí odmietnuť (viac TU). “Treba uzavrieť a strážiť hranice EÚ. Brusel si musí uvedomiť, že my nie sme jeho poddaní a lokaji, ale sme rovnocenní partneri. Sme proti diktátu a trestaniu za niečo, čo sme nespôsobili,” uviedol.