Brusel 29. mája(TASR) – Európska komisia (EK) presúva politiku EÚ z úsporných opatrení smerom k štrukturálnym reformám zameraným na oživenie hospodárskeho rastu. To je hlavný odkaz každoročných odporúčaní komisie pre členské štáty únie, ktoré má dnes krátko poobede oficiálne predstaviť jej predseda José Manuel Barroso.
Hlavným odkazom komisie je podľa správ, ktoré zatiaľ prenikli medzi novinárov skutočnosť, že aj napriek tomu, že fiškálna konsolidácia musí naďalej pokračovať, jej tempo už môže byť pomalšie. Podarilo sa totiž obnoviť dôveru investorov v euro.
Európska exekutíva dnes predstaví odporúčania pre každý členský štát s výnimkou tých, ktoré podliehajú programu finančnej pomoci. Ide o Grécko, Írsko, Portugalsko a Cyprus. Odporúčania budú následne prediskutované na summite európskych lídrov na konci júna, pričom ich oficiálne schválenie bude záležať od ministrov financií EÚ.
Keďže vlády štátov s vysokými dlhmi si nemôžu dovoliť oživiť hospodársky rast prostredníctvom verejných výdavkov, bude potrebné reformovať spôsob, akým sú riadené ich ekonomiky. Znamená to väčšiu pružnosť na trhu práce a širšie otvorenie trhu s tovarmi a službami.
V hodnotení fiškálnych cieľov všetkých 27 štátov únie, ktoré dnes zverejní EK, dostanú Francúzsko, Španielsko a Holandsko povolenie prekročiť povolený limit pre výšku rozpočtového schodku na úrovni 3 % HDP. Brusel zároveň "oslobodí" Taliansko od intenzívneho monitorovania. Podľa spravodajského serveru EurActiv je ďalším kandidátom v tomto smere Maďarsko.
Očakáva sa tiež, že aj iné krajiny by mohli získať predĺženie o jeden rok na zníženie rozpočtových schodkov, pričom sa v tejto súvislosti hovorí o Slovinsku, Portugalsku a Poľsku.
Belgicko očakáva zo strany EK prísnu kritiku za nedodržanie záväzkov pri znižovaní rozpočtového deficitu, finančnú pokutu však nemusí dostať potom, ako je Brusel rozhodnutý povoliť prekročenie povolených limitov pre iné krajiny.
Komisia je ochotná k ústupkom pod podmienkou, že členské štáty urýchlia stagnujúcu reformu pracovného trhu, ktorá im môže podľa Bruselu pomôcť v boji s vysokou nezamestnanosťou.