Útoky sýrskej armády podporované Rusmi sú oproti saudskoarabskej vojenskej pomoci povstalcom podľa zasvätených zdrojov pomalšie, než sa očakávalo. Táto vojenská pomoc Saudov sa v poslednej dobe výrazne zvýšila, povedal sýrsky zdroj agentúre Reuters. “Saudovia sa zbláznili a eskalujú situáciu do extrému,” povedal. Zdroj poukázal na americké protitankové rakety TOW, kvôli ktorým boli ukončené vojenské operácie v oblasti Sahl al-Ghab. Druhý zdroj povedal, že podpora Saudov je teraz “nezvyčajne intenzívna.”
Sýrska armáda začala v západnej Sýrii s podporou Ruska a Iránu a islamistickej milície Hizballáh masívnu ofenzívu. Je však nejasné, aké úspešné sú tieto operácie.
Saudská Arábia je najbližší spojenec USA v regióne. Americký prezident Barack Obama sa dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na spoločnom boji proti IS. Toto rozhodnutie je však proti srsti americkej armáde, tajným službám a neokonzervatívcom. Ich cieľom je zastaviť ruský úspech v oblasti. Obama je však na konci svojho funkčného obdobia.
Kým Saudská Arábia formálne rokuje s Ruskom a USA o financovaní teroristov na Blízkom východe, po celé roky podporuje neidentifikovateľných rebelov. Saudovia chcú predovšetkým zabrániť Iránu získať moc v regióne.
V tejto súvislosti vyvoláva pád ruského dopravného lietadla nad Sinajským polostrovom množstvo otázok. V piatok ruský prezident Vladimir Putin povedal, že lietadlo mohlo byť zničené bombou. Kto by mohol byť záujem na tomto nešťastí, je nejasné. Avšak táto zložitá situácia ukazuje veľa strán, ktorým mohli Rusi ležať v žalúdku.
Ruský prezident Vladimir Putin sa snažil získať Saudov na svoju stranu. Nedávno sa stretol so saudským ministrom zahraničia Adelom al-Jubeirom. V Rijáde však zúri boj o moc: radikálni náboženskí vodcovia vyzývajú na džihád proti Rusku. Wahhábovská kráľovská rodina však zažíva spor o moc medzi generáciami. Nie je jasné, kto sa dostane k moci.
Putin v piatok telefonoval s egyptským prezidentom Abdelom Fattah al-Sisim. Obaja sa dohodli posilniť “bilaterálnu spoluprácu” s cieľom zaistiť bezpečnosť ruských turistov v Egypte a posilniť bezpečnostné opatrenia ruských letov. Podozrenie z umiestnenia bomby totiž padá aj na egyptské Moslimské bratstvo, ktoré svojho času priviedli k moci počas arabskej jari a následne všemožne podporovali Američania. Následne sa generál Sisi chopil vojenským prevratom moci a Moslimské bratstvo politicky odstavil. Jeho vodcov uväznil a mnohí boli odsúdení na trest smrti, čo však neznamená, že Moslimské bratstvo ako organizácia zaniklo.