Erdogan je nervózny aj s krízou vo vzťahoch s Ruskom, ktorá ho bolestne zasiahla aj v ekonomickej oblasti (odchod ruských turistov, zákaz dovozu tureckých tovarov do Ruska, postupné odstavovanie tureckých firiem v Rusku od biznisu) a silným ochladením vzťahov s USA, ktoré sa kriticky vyjadrujú k jeho politike. Prestáva dôverovať ľuďom v svojom okolí a čoraz viac sa obáva, že medzinárodné a ekonomické zhoršovanie pozícii Turecka oslabí jeho pozície natoľko, že príde k jeho politickému pádu (možno aj pomocou štátneho prevratu, alebo farebnej revolúcie).
Podľa komentára v denníku Birgün, Erdogan by sa mal čo najskôr snažiť upraviť vzťahy s Ruskom, no problém je v tom, že Erdogan, ktorý sa niekoľko krát pokúsil kontaktovať s ruskou stranou narážal vždy na tvrdý ruský postoj, ktorý nemienilo handlovať o podmienkach, za akých je ochotné začať vzťahy s Tureckom konsolidovať (Turci sa musia ospravedlniť za smrť Olega Peškova, prestať podporovať materiálne teroristov na severe Sýrie, vydať teroristov, uzavrieť sýrsko-tureckú hranicu a prestať s vpádmi na iracké a sýrske územie). Ruské podmienky sú však pre Turecko neprijateľné, ich prijatie by znamenalo politickú smrť Erdogana.
Ukazuje sa, že aj Erdoganov postoj k Asadovi zmenšil jeho možnosť politického manévrovania v sýrskej politickej kríze. Možnosti Turecka zasiahnuť do politických rokovaní v Ženeve sú minimálne, navyše neohrabané akcie Turecka na severe Sýrie zvýšili popularitu Asada u sýrskeho obyvateľstva. Takisto turecké rozhodnutie zakázať server sputniknews v Turecku je možné považovať za akt zúfalstva, Turecko tak vlastne dokazuje, že sa obáva vplyvu Ruska na svoje obyvateľstvo a nie je si isté loajalitou vlastných občanov – píše sa v článku.
Branislav Krasnovský