Už v minulosti dodali USA a EÚ zbrane do rúk kurdskej milície YPG, ktorú Turecko považuje za teroristickú skupinu. “PKK a YPG sú teroristické organizácie, ktoré sa od seba nelíšia napriek svojmu názvu,” povedal Cavusoglu. Americký minister obrany Jim Mattis sa zaviazal spolupracovať s partnermi v NATO. “Chceme rozptýliť všetky obavy,” povedal Mattis počas návštevy Litvy. “Budeme veľmi úzko spolupracovať s Tureckom na podpore bezpečnosti na ich južných hraniciach.”
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa budúci týždeň stretne so svojím náprotivkom Donaldom Trumpom vo Washingtone a chce, aby bol spor prediskutovaný. Odborníci však vidia len malú šancu, že americká vláda zmení svoje rozhodnutie. Washington už zohľadnil tureckú reakciu na rozhodnutie, povedal bývalý turecký diplomat a v súčasnosti analytik spoločnosti Carnegie Europe, Sinan Ulgen pre agentúru Reuters.
Milícia YPG predpokladá, že môže rozšíriť svoje aktivity s pomocou USA. “Očakávame, že po tomto historickom rozhodnutí budeme silnejší, vplyvnejší a budeme hrať rozhodujúcu úlohu v boji proti terorizmu,” povedal hovorca YPG Redur Xelîl v písomnom vyhlásení pre tlačovú agentúru Reuters. Americká pomoc vedie k “pozitívnym, veľkým a rýchlym výsledkom.”
V boji o pevnosť Islamského štátu v Sýrii, mesto Rakka, kurdská milícia napriek odporu Turecka prijala zbrane od Spojených štátov, ako ministerstvo obrany USA oznámilo tento týždeň. Milícia YPG je jedným z hlavných spojencov Spojených štátov. Vláda v Ankare sa však domnieva, že milícia je rozšírením PKK, ktorá v Turecku bojuje za väčšiu autonómiu pre Kurdov.