Ankara 27. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)
Portál warfiles reagoval na tvrdé vyhlásenie tureckého prezidenta Erdogana namiereného voči USA, s ktorým vystúpil v posledných hodinách turecký líder v tureckom parlamente. Svojim prejavom Erdogan prekvapil mnohých svetových politikov. Podľa neho, ISIS je oficiálne v koncoch a prestal existovať ako reálna bojová sila.
Erdogan samozrejme nezabudol pochváliť turecké ozbrojené sily, ktoré sa zúčastnili operácie “Štít Eufratu” a bojové akcie tureckých vojakov proti teroristom ISIS i umiernenej proamerickej opozícii vysoko vyzdvihol. Podľa Erdogana sa však vynorilo množstvo iných problémov, ktoré bude potrebné riešiť. ISIS skončilo a Američania posielajú do Sýrie množstvo nákladných áut so zbraňami. Komu sú určené tieto zbrane?
Erdogan v tom má jasno. V Sýrii a na Blízkom východe majú svoje geopolitické záujmy rôzne krajiny. Triumvirát Rusko – Irán – Turecko úspešne rieši zadané úlohy, čo nedáva Američanom pokojne spávať. Rozhovory v Soči medzi lídrami Ruska, Iránu a Turecka jasne vymedzili ďalší vývoj v regióne. Nikto sa samozrejme neunúval upovedomiť Američanov a až po skončení rozhovorov v Soči zatelefonoval Erdogan do Paríža a Rijádu, kde im sucho oznámil, ako sa situácia vyvinula a postavil Francúzov a Saudov pred hotovú vec. (vyzerá to tak, že Rusko a Irán sa nepotrebovali so Saudami a Francúzmi o ničom baviť).
Podľa informácii z Erdoganovho prejavu krátko potom nasledoval do Ankary telefonát z Washingtonu, v ktorom Donald Trump Turkom vysvetľoval že zastavil dodávky zbraní sýrskemu krídlu kurdských (podľa Turkov teroristických organizáci) RPK a YPG.
Erdogan je presvedčený, že Američania potrebujú vojnu na Blízkom východe, aby zlepšili svoje otrasené geopolitické pozície a namiesto ISIS mienia teraz využívať ako svoju zástupnú armádu Kurdov. Pred Američanmi sa však objavil nový problém – časť sýrskych Kurdov už otvorene prestala poslúchať Američanov a ponúkli svoje služby sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.
Ak sa sýrski Kurdi stanú súčasťou sýrskych ozbrojených síl, znamená to, že prijali ruskú koncepciu riešenia kurdskej štátoprávnej otázky a odklonili sa definitívne od Washingtonu. To však neznamená, že časť Kurdov, posilnená zvyškami ISIS sa nebude prezentovať ako proamerická kurdská skupina, bojujúca za svoje právo na sebaurčenie.
Takže je jasné, komu a prečo americké zbrane v Sýrii smerujú. V Sýrii našlo svoj hrob množstvo teroristov z ISIS a z protiasadovských bánd, pokojne k ním môžu pribudnúť aj hroby proamerických Kurdov, ktorí sa rozhodnú pokračovať v roli obete, v podobe americkej zástupnej armády.