Bratislava 30. januára (TASR) – Desiatky najlepších prác z dvojročného cezhraničného projektu Maľujeme farbami zeme dnes sprístupnili verejnosti na výstave v átriu Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Do súťažného projektu sa zapojilo 350 škôl zo Slovenska, Rakúska, Česka a Maďarska. Expozícia je výberom z 35.000 diel.
"Výstava je súčasťou slovensko–rakúskeho projektu SONDAR (Soil Strategy Network in the Danube Region). Jej cieľom je prispieť k šetrnejšiemu zaobchádzaniu s pôdou. Výnimočnosť umeleckých prác spočíva v tom, že ich vytvorili výlučne z prírodných materiálov," na vernisáži povedal štátny tajomník MŽP Vojtech Ferencz.
Podľa neho účinok príkladov projektu by mal byť relevantný pre celý Podunajský región. Udržateľné hospodárenie v tejto oblasti môže mať rozhodujúci vplyv na pôdnu úrodnosť, na prevenciu v rámci protipovodňovej ochrany, ale i na zadržiavanie uhlíka v pôde a tým tiež na ochranu klímy. Ambíciou projektu je nielen realizovať opatrenia, ale rovnako popísať procesy, ktoré sa potom môžu ďalej úspešne šíriť do ostatných regiónov a krajín. Je preukázané, že pri každej záplave sa usadzujú riečne sedimenty. Záplavy sú tak v pôdach rozpoznateľné a sú možným indikátorom pre pravdepodobné budúce záplavy. "I táto súvislosť bude použitá na identifikáciu potenciálne ohrozených území pozdĺž Moravy," dodal Ferencz.
Deti na svoje obrazy použili obilné klasy, mach, šišky, kôru a konáre zo stromov, zrnká kukurice, ryže, maku a iných plodov, pierka vtákov, kamienky, hlinu, piesok, ulity slimákov a všeličo iné. Nazvali ich Tanec elementov, Mozaika Zeme, Prírodné puzzle, Cesty života, Víno spája, Naša domovina, Svet v koryte, Kolobeh, Matka, Piesočné stádo, Mesto a príroda, Nezvyčajný svet či Duša Zeme. Obrazy dopĺňajú objekty Tradícia, Naša budúcnosť?, Ohniví draci a Pravekí obyvatelia zeme.
"Pôda je unikátna a treba ju chrániť. Každý obraz je určitý príbeh. Napríklad víťazná práca slovenských detí Drak zla je príbehom ako drak môže ničiť pôdu a treba mu v tom zabrániť," povedala Jaroslava Sobocká, riaditeľka Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy, ktorý je spoluorganizátorom projektu.
Projekt SONDAR strategicky riadi a spolufinancuje Úrad vlády Dolného Rakúska. Z tejto krajiny sa na ňom podieľa združenie BIENE a BOKU Wien – inštitút pre ochranu a výskum pôdy. Zo Slovenska aj Vodohospodárska výstavba, š. p.
Výstava je putovná a v Bratislave potrvá do 8. februára.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe video záznam a zvukový záznam.