Bratislava/Budapešť 24. januára (TASR) – Dvojdňová medzinárodná konferencia v rámci projektu CarpathCC (Carpath Climate Change), podporovaného Európskou komisiou, sa dnes za účasti odborníkov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska začala v severomaďarskom Egri.
Cieľom projektu je hodnotiť dopady zmeny klímy a vypracovať adaptačné opatrenia pre Karpatskú kotlinu.
Ako TASR informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie spoločnosti Štátne lesy TANAP-u Lenka Burdová, účastníci podujatia sa oboznámia s doterajšími výsledkami výskumného programu.
Vlastníci a užívatelia hodnotených modelových území dostanú príležitosť diskutovať o dosiahnutých výsledkoch s riešiteľmi projektu. Do hodnotenia boli vybraté dve lokality – Bukové vrchy (Bükk) a Vysoké Tatry, ktoré na stretnutí budú zastupovať predstavitelia štátneho, verejného a súkromného sektora.
Podľa súčasných vedeckých poznatkov sú horské oblasti vrátane Karpát – zelených pľúc Európy – mimoriadne citlivé na klimatické zmeny. Karpaty sú územím s rozsiahlymi lesmi, mokraďami a lúkami, ktoré poskytujú vhodné prostredie pre približne 500 unikátnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov.
Zameranie projektu CarpathCC na dopady zmeny klímy je zvlášť dôležité pre obyvateľov Maďarska, ktorí môžu byť zmenou klímy mimoriadne postihnutí. Bukové vrchy sú preto jedným z piatich modelových území, na ktoré sa projekt zameriava.
Projekt vznikol na základe maďarskej iniciatívy a s podporou spoločnosti Aquaprofit Engineering, Consulting and Investment Co. Lídrom konzorcia, ktoré tvorí sedem inštitúcií, je Regionálne Environmentálne Centrum pre strednú a východnú Európu (REC) so sídlom v Maďarsku.
Viac ako 100 expertov v rámci medzinárodného výskumného tímu posudzuje povrchové a podzemné vody, mokrade, lesy a lúky z hľadiska ich zraniteľnosti a hospodárskeho využívania pre potreby lesníctva, turistiky a poľnohospodárstva v podmienkach klimatickej zmeny. Na základe výsledkov sa pre sektorové politiky vypracujú návrhy na adaptačné opatrenia voči klimatickej zmene.
Na workshope v Egri predstavia doterajšie výsledky a navrhované adaptačné opatrenia v Bukových vrchoch a vo Vysokých Tatrách slovenským a maďarským záujmovým skupinám. Stretnutie je príležitosťou na diskusiu o doterajších výsledkoch, ako aj východiskom pre ďalšie analýzy.
Expertný panel venovaný Bukových vrchom posudzuje zraniteľnosť podzemných vôd v krasovej oblasti, lesov a lúčnych spoločenstiev, spôsobenú klimatickými zmenami, a tiež aj dlhodobý dopad na turizmus, chov pstruhov alebo zásoby pitnej vody.
Už dnes je zrejmé, že ak sa chceme vyhnúť ekonomickým a sociálnym stratám, je potrebné okrem investovania do infraštruktúry pracovať aj na zmene spoločenského postoja. Bez tejto zmeny nebude možné zakomponovať očakávané dôsledky klimatických zmien do výhľadových koncepcií, konštatovala Burdová.
Workshopu sa zúčastnia pracovníci Správy Národného parku Bukových vrchov, Národného inštitútu pre životné prostredie – Úradu pre severné Maďarsko, Ministerstva životného prostredia SR, Ústavu pre výskum globálnych zmien Českej akadémie vied a Štátnych lesov TANAP-u.