1. Podiel na zisku musí byť schválený valným zhromaždením.
2. Z účtovného zisku sa musí doplniť najprv zákonný rezervný fond.
3. Vlastné imanie po rozdelení zisku musí byť vyššie ako výška základného imania a ostatných fondov.
4. Treba vedieť posúdiť, či výplata podielov na zisku podlieha odvodom do poisťovní a či sa z nich platí daň z príjmov.
1. Podľa zákona o účtovníctve je účtovná jednotka povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do 6. mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje. Ak napríklad mala s.r.o. zdaňovacie obdobie za rok 2014 kalendárny rok, t.j. od 1.1.2014 do 31.12.2014, tak potom bola spoločnosť povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do 30.6.2015. Valné zhromaždenie v s.r.o. má povinnosť predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia, t.j. do 30.6.2015 v našom prípade a tá by sa mala schváliť do 3. mesiacov od jej predloženia, t.j. do 30.9.2015.
2. Spoločnosť s.r.o. vytvára rezervný fond povinne zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke (ďalej len „čistý zisk”). Podiel na zisku spoločnosti možno určiť až po doplnení rezervného fondu. Tento fond je povinná každoročne s.r.o. dopĺňať najmenej vo výške 5 % z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.
3. Podľa Obchodného zákonníka do zrušenia spoločnosti môže byť spoločníkom rozdelený vždy len čistý zisk:
a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a iné vlastné zdroje (napr. emisné ážio, ostatné kapitálové fondy, oceňovacie rozdiely), ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.
Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi spoločníkov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak tým s prihliadnutím na všetky okolnosti spôsobí svoj úpadok, a ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom , prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou.
4. Podiel na zisku (dividenda) podľa §3 ods.2 písm. c) Zákona o dani z príjmov (ZoDP) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti, určeného na rozdelenie osobám (fyzickým osobám), ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní nie je predmetom dane, nepodlieha odvodom do Sociálnej poisťovni (SP), ale podlieha odvodom do zdravotnej poisťovni (ZP) . Pri zamestnancovi bez účasti na základnom imaní obchodnej spoločnosti ide o príjem oslobodený od dane podľa §5 ods.7 písm. i) ZoDP, ktorý ale podlieha odvodom do SP a ZP. Predmetom dane nie je podiel na zisku vyplácaný právnickej osobe podľa §12 ods.7 písm. c) ZoDP.
V nasledujúcej tabuľke uvádzame povinnosti platenia odvodov z podielu na zisku do ZP, prípadne SP pre spoločníka fyzickú osobu s podielom na základnom imaní spoločnosti.
Informácie pre vás spracoval ekonomický expert spoločnosti Final Efekt Ing. Marcel Buchala.
Rada na záver:
V prípade, že v čase výplaty podielu na zisku je spoločník – fyzická osoba zdravotne poistený v inom členskom štáte, odvody do ZP z takto prijatých podielov neplatí.