Košice 2. septembra (TASR) – Najrozsiahlejší a finančne najnáročnejší investičný projekt Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) 2013 – Kasárne/Kulturpark sa otvoril verejnosti. Projekt v hodnote viac ako 26 miliónov eur spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Regionálneho operačného programu zmenil bývalé kasárne na kultúrne centrum. Dnes ho prestrihnutím pásky symbolicky otvoril minister kultúry SR Marek Maďarič a primátor mesta Košice, Richard Raši. Desiatky ďalších prítomných mali možnosť prestrihnúť pásku tiež a vziať si kúsok z nej na pamiatku.
Z nevyužívaných kasárenských priestorov vzniklo multižánrové kultúrne centrum, ktoré obyvateľom Košíc a jeho návštevníkom sprostredkuje kultúrne a umelecké vyžitie. „Po ročnom úsilí sa nám podarilo do úspešného konca doviesť posledný z ôsmich investičných projektov. Na svete je tak ďalší umelecko-spoločenský priestor, v ktorom budú mať Košičania možnosť aktívne tráviť čas s rodinou a priateľmi. Osobne sa veľmi teším na kultúrne a spoločenské podujatia v týchto krásnych priestoroch,“ uviedol primátor mesta Richard Raši.
"Nanovo sme prestavali kasárne z 19. storočia na kultúrne centrum. Je to pre mňa stále ako sen. Ako Bratislavčan musím priznať, že Košičanom tak trochu závidím” povedal minister kultúry SR Marek Maďarič. Uviedol, že ide o finančne najnáročnejší projekt EHMK – Košice 2013. Kasárňam/Kulturparku zaželal, aby sa v ňom spájalo umenie, veda i podnikanie.
Komplex budov z konca 19. storočia, zasadený do historického parku blízko centra, Košičanom ponúkne novú kultúrno-umeleckú štvrť. Kasárne/Kulturpark sú nielen najväčším národným investičným projektom spolufinancovaným Európskou úniou pod hlavičkou Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, ale i jedinečným priestorom, v ktorom je možné súbežne zorganizovať až 8 hudobno-literárnych podujatí na drevených pódiách v areáli komplexu, päť workshopov vo workshopových pavilónoch a tanečných sálach, tri výstavy v galerijných priestoroch, dva koncerty, konferencie, divadelné alebo tanečné predstavenia v multifunkčných sálach s kapacitou 300 návštevníkov, či seminár pre 50 účastníkov, dve diskusie, alebo literárne podujatia v kaviarenských priestoroch, ale aj prehliadku 50 exponátov zábavného technického centra Steel Park – kreatívna fabrika pre 100 detí a poskytnúť priestor pre 300 kreatívcov, angažujúcich sa v oblastiach ako nové médiá, architektúra, dizajn literatúra či vizuálne umenie.
„Najdôležitejšie z môjho pohľadu je, že Kasárne/Kulturpark sú otvorené v plnom rozsahu a tento národný investičný projekt je po architektonickej stránke zvládnutý veľmi dobre. Boli dodržané všetky logistické súvislosti, ktoré takéto centrum potrebuje, čo som veľmi rád, pretože nám to uľahčí prevádzkovať ich, a hlavne zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť,“ vyjadril sa riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina.
Zdôrazniť, že v celých bývalých kasárňach sa zbúrali múry a priestor sa tým otvoril, čí vzniklo čosi ako umelecké a kultúrne námestie. Ako dodal, Kasárne/Kulturpark sú srdcom celého projektu, kde sa budú prelínať siločiary všetkých ostatných investičných akcií, ale aj všetkých projektov a tém, ktoré prináša projekt Interface. Či už je to kreatívny priemysel, mobilita umelcov, ale aj všetky rozvojové prvky, ktoré projekt priniesol. Podľa neho by Kasárne/Kulturpark mali byť aj dobrým východiskom pre ďalšie strategické ciele mesta v oblasti kultúry a ďalšie výzvy.
Irakli Eristavi je zakladateľom architektonickej kancelárie Zerozero z Prešova, ktorá vyhrala architektonicko-urbanistickú súťaž premeny bývalých kasární. „Areál kasární z 19. storočia vybudovala Rakúsko-uhorská armáda a zo začiatku slúžili ako zásobovacie kasárne. Tie neskôr využívala Československá ľudová armáda a Armáda Slovenskej republiky. Následne komplex pripadol pod správu mesta,“ poodhalil architekt niečo z histórie objektu. Vďaka pôvodným historickým budovám a krásnemu parku mal areál obrovský potenciál. „Koncepcia nášho návrhu spočívala v myšlienke otvoriť ho a sprístupniť Košičanom a návštevníkom Košíc. Vytvorili sme teda nový verejný priestor – námestie. Podkladom pre námestie je biely betón, ktorý jasne definuje hranice našej intervencie,“ dodal Eristavi. Budovy kasární boli postavené v striktnom geometrickom systéme, na ktorý architekti nadviazali a podľa rovnakého kľúča umiestnili prídavné objekty. Nové pavilóny dopĺňajú infraštruktúru a budú slúžiť na to, aby aktivity z hlavných budov mohli expandovať do verejného priestoru a parku. Mobiliár areálu bol navrhnutý špeciálne pre Košice tak, aby sa z neho variabilne dali vyskladať rôzne zostavy, slúžiace na relax návštevníkov. Nevyhnutnou súčasťou komplexu je podzemné parkovisko s kapacitou 114 parkovacích miest.
Na najmladších návštevníkov je orientovaná expozícia Steel park. Ojedinelý projekt vznikol spoluprácou mesta, spoločnosti U. S. Steel Košice, Univerzity P. J. Šafárika, Slovenskej akadémie vied a Technickej univerzity Košice. Jeho zámerom je interaktívnou formou popularizovať medzi mladou generáciou vedné disciplíny a technicky orientované školy. Zábavné technické centrum, ktoré je súčasťou infraštruktúry zhodnotenej v rámci Regionálneho operačného programu, chce neobvyklou výstavou vtiahnuť deti od siedmich rokov do prostredia továrne, kde zažijú „príbeh ocele“. Expozícia im umožní aktívne hranie sa s exponátmi v interaktívnom pieskovisku, ovládať elektromagnetický žeriav, vysokozdvižnú plošinu, alebo v špeciálnych topánkach prejsť po magnetickej lezeckej lávke. Steel park funguje zatiaľ v testovacom režime a pre verejnosť by mal byť otvorený koncom septembra.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe fotoreprotáž, zvukový záznam a videozáznam.