Sedem obžalovaných bolo odsúdených za urážku islamského náboženstva prostredníctvom účasti a propagovania filmu, ktorý uráža islam a proroka, vyhlásil dnes sudca Sajf Násir Sulajmán. Informovala o tom agentúra Reuters.
Nízkorozpočtový film Nevinnosť moslimov (Innocence of Muslims) vznikol v Kalifornii. V 13-minútovej amatérskej snímke sa islam označuje za “rakovinu” a prorok Mohamed je vyobrazený ako blázon a sexuálny zvrhlík. Film, ktorý sa objavil na youtube, vyvolal v moslimskom svete veľké protiamerické protesty a útoky na veľvyslanectvá USA a západných krajín. Medzi desiatkami obetí protestov bol aj americký veľvyslanec v líbyjskom Benghází Christopher Stevens a traja ďalší Američania z diplomatickej misie.
Herečka z protiislamského filmu podala žalobu na producenta a Google
Herečka Cindy Lee Garciová, účinkujúca v protiislamskom filme, ktorý vyvolal nepokoje na Blízkom východe, zažalovala filmového tvorcu za podvod a poškodenie povesti. Takisto podala žalobu na Google za pokus ponechať upútavku k filmu na internete.
V žalobe sa tvrdí že producent filmu Innocence of Muslims (Nevinnosť moslimov) Nakoula Basseley Nakoula ju oklamal. Nevedela totiž, že snímka bude mať protiislamský obsah, a vyhlásila, že na stranách scenára, ktoré dostala, sa vôbec nespomínal prorok Mohamed.
V žalobe sa uvádza, že Garciová reagovala na inzerát a myslela si, že účinkuje v dobrodružnom filme z čias starovekého Egypta. Film bol však neskôr účelovo niekým upravený a dostal protiislamský obsah.
“Film je odporný a trestuhodný,” uviedol v žalobe Garciovej právnik M. Cris Armenta.
Garciová dostáva od zverejnenia videa na internete vyhrážky smrťou a dôsledkom je, že už nemôže navštevovať svoje vnúčatá. Upútavka takisto poškodila jej povesť a spôsobila jej “hanbu, poníženie a citovú ujmu”, uvádza sa v žalobe.
Internetový vyhľadávač Google vlastní webovú stránku YouTube a zablokoval užívateľom v Saudskej Arábii, Líbyi a Egypte prístup k filmovej upútavke, v mnohých ďalších krajinách zablokovali toto video súdy. Herečka tvrdí, že Google odmietol video stiahnuť.
V USA ho odsúdili na rok, ale nie kvôli filmu. Ľútosť neprejavil
Muž egyptského pôvodu Mark Basseley Youssef známy tvorca antiislamského amatérskeho filmu Nevinnosť moslimov, neľutuje, že v ňom urážlivo zobrazil proroka Mohameda. Film sa dostal na verejnosť v septembri a jeho režisér Youssef o ňom vyhlásil, že ukazuje “skutočnú pravdu” o Mohamedovi a zvyšuje povedomie o násilí páchanom “v mene Alaha”.
Youssefa, niekdajšieho majiteľa čerpacej stanice, ktorý sa v niektorých úradných záznamoch uvádza aj pod svojím rodným menom Nakoula Basseley Nakoula, odsúdili začiatkom novembra na jeden rok väzenia za porušenie podmienok podmienečného prepustenia ohľadom obvinenia z bankového podvodu. Odsúdený bol bezprostredne po tom, čo sa priznal k štyrom z ôsmich priestupkov vrátane falošného vodičského preukazu a využívanie falošného mena Sam Bacile. Práve toto meno použil pri produkcii antiislamského filmu, spresnila agentúra Reuters.
Žiaden z týchto priestupkov však nesúvisel s obsahom filmu Innocence of Muslims (Nevinnosť moslimov), ktorý vyvolal pobúrenie v krajinách na celom Blízkom východe po tom, čo sa v septembri objavil na internete. Situácia vyústila do protestov, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí. Youssef bol v minulosti trestaný za bankové podvody a používanie falošného mena.