Dvojitý teroristický útok v Iráne, alebo, dokáže CIA vyprovokovať štátny prevrat v Iráne?

❚❚

Teherán/Washington 8. júna 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Ebrahim Noroozi)

 

Iránsky analytik Aidin Mehtiev publikoval zaujímavé informácie o teroristickom útoku v Iráne, ktorý je akosi mimo záujmov Európanov. Ide pritom o veľmi dôležitú udalosť, ktorá môže výrazne ovplyvniť dianie na Blízkom východe i v svetovej politike. Analýzu Aidina Mehtieva publikoval portál pravda 

Policajti hliadkujú pred mauzóleom imáma Rúholláha Músavího Chomejního v južnej časti Teheránu

Podľa Mehtieva atentát v Teheráne predstavuje bezprecedentný útok na štátnu celivstvosť Iránu. Za posledných 38 rokov, od víťazstva iránskej revolúcie v roku 1979, nedokázali protivníci súčasného iránskeho režimu preniknúť do budovy parlamentu a nedokázali uskutočniť výbuch v blízkosti mauzólea I. hlavného lídra Iránu – ajatolláha Chomejního. Oba útoky – útok na parlament i na mauzóleum prinášajú zo sebou otázky, ako to, že iránska tajná služba nedokázala týmto útokom predísť. Pri útoku zahynulo 12 ľudí a 39 ľudí utrpelo zranenia.

.

Prvé informácie o útoku pripomínali scenár začiatku štátneho prevratu v Iráne. Teroristický útok jasne dokazuje zlyhanie (alebo zradu?) časti iránskej tajnej služby. Ráno o 09:20 štvorica mužov s automatickými zbraňami zaútočila na iránsky parlament – medžilis a spustila streľbu na členov ochranky. Jeden z teroristov sa prebojoval až na 5. poschodie, kde (keď už bolo jasné, že akcia sa nepodarí) spáchal samovraždu.

Útok teroristov v Teheráne pripomínal útok na parlament v Arménsku zo dňa 27.10.1999, kedy na arménsky parlament, v ktorom zasadali arménski poslanci, zaútočila skupina ozbrojencov. Tým sa podarilo zlikvidovať premiéra Vazgena Sarkisjana a hovorcu arménskeho parlamentu Karena Demirčjana. Teroristický útok v Arménsku poukázal na to, že zradcovia sa nachádzali aj v radoch arménskej parlamentnej ochranky.

.

Rovnaké podozrenie vzniklo aj v Teheráne a okrem expertov sa toto podozrenie rozšírilo aj medzi členmi iránskych politických elít. Predstavitelia iránskych elít podozrievajú z útoku americkú CIA, hovorca iránskeho medilisu Ali Larindžani vystúpil so špeciálnym vyhlásením, v ktorom uviedol, že Irán je aktívnym a efektívnym centrom boja proti terorizmu, čo sa mnohým nepáči. Minister vnútra Abdolrez Rahmáni Fazlí avizoval v najbližšom čase externé zasadanie iránskeho Bezpečnostného výboru.

Video z teroristického útoku v Teheráne:

Irán však pokus o prevrat zvládol na výbornú. V pomerne krátkej dobe k budove parlamentu prenikli elitné jednotky polície a armády, ktoré vyčistili priestor a obnovili kontrolu a bezpečnosť parlamentu. Elitní vojaci zlikvidovali teroristov, podľa iránskych informácií vládni vojaci zastrelili spolu 7 útočníkov.

Útok pri Chomejního Mauzóleu vykonali 2 muži a 2 ženy, ktorí začali strieľať na ľudí. Jedna z teroristiek sa vyhodila do vzduchu výbušninou v blízkosti policajného oddielu, obaja muži zahynuli, druhá zo žien sa však dostala zranená do zajatia a iránske bezpečnostné sily získajú pri jej výsluchu dôležité informácie ohľadne organizátorov teroristického útoku.

Uvedený teroristický útok (k teroristickému útoku voči parlamentu a mauzóleu možno prirátať aj teroristický útok v teheránskom metre) prišiel krátko po vyostrení vzťahov a diplomatickom škandále s veľkým dopadom na Blízky východ. Pri tomto škandále Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Jemen, Egypt, Líbya a Maledivy prerušili diplomatické kontakty s Katarom, pričom Katarskú kráľovskú rodinu obvinili z tajných kontaktov s Iránom. Podľa mnohých analytikov nejde o žiadnu súhru náhod, diplomatický škandál a teroristický útok v Teheráne spolu súvisia.

.

Existuje vážne podozrenie, že izolácia Kataru a teroristické útoky v Teheráne sú dielom americkej CIA, ktorá sa snaží zo všetkých síl destabilizovať situáciu na Blízkom východe. Americki experti už v minulosti tvrdili, že Irán možno zničiť nie cestou vojny, ale prostredníctvom vnútorných sociálno-politických konfliktov a problémov.

Úspech CIA je viditeľný, teroristi, všetci sunnitskí moslimovia prenikli do prísne stráženej oblasti vládnych budov v Teheráne a zaútočili na centrá štátnej a duchovnej moci. Pritom iránsku a izraelskú tajnú službu hodnotili odborníci v minulosti veľmi vysoko, zlyhanie iránskej tajnej služby znamená pre Irán množstvo problémov. Posledné veľké teroristické útoky v Iráne sa odohrali v roku 2000 v mestách Hahabar (15 mŕtvych), Mahabad (12 mŕtvych) a Zahedan (20 mŕtvych).

Irán nepredstavuje monolitný a jednotný štátny útvar. Približne 30 miliónov Iráncov sú etnickí Azerbajdžanci, ktorí už v roku 2006 protestovali v Iráne a požadovali splnenie svojich etnických a národnostných požiadaviek. Azerbajdžanské obyvateľstvo sídli na severozápade Iránu v provinciách západný a východný Azerbajdžan, Ardebil, Zendžan, Gazvin, Hamadan, Giljan. Azerbajdžanský jazyk sa diametrálne líši od perzského jazyka.

V roku 2009 vyšli Iránci do ulíc, aby protestovali proti politickému režimu a výsledkom prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil Mahmud Ahmadinežadín. Proti Ahmadinežadínovi vystúpili prívrženci Hussejna Musáviho, podľa zdrojov iránskej tajnej služby nepokoje zinscenovali príslušníci cudzích tajných služieb (pokus o farebnú revolúciu). Iránska polícia zastrelila 7 vodcov protestov, desiatky ľudí bolo zatknutých, mnohí zahynuli počas vyšetrovania, polícia zastrelila aj Musáviho synovca. Išlo o najvyššie prejavy protestov v Iráne od roku 1979.

Podľa mnohých expertov sa však režim v Teheráne môže spoľahnúť na podporu väčšiny obyvateľstva. Je veľmi málo pravdepodobné, že by sa podarilo zinscenovať farebnú revolúciu podľa egyptského, tuniského či líbyjského vzoru aj v Iráne. Napriek medzinárodným sankciám je životná úroveň v Iráne vysoká, Irán je najbohatšou krajinou regiónu. No sunnitskí teroristi jasne potvrdili, že Irán nie je jednoliatym politickým útvarom a takisto nikto nemôže garantovať, že sa príslušníci americkej CIA nepokúsia zopakovať v Iráne realizáciu scenáru rozpadu ZSSR. Iránska tajná služba musí prejsť očistou, nájsť zradcov vo svojich radoch a dbať na to, aby sa nepodarilo cudzím expertom vyprovokovať etnický konflikt medzi prevládajúcimi Peržanmi či inými etnikami (Azerbajdžanci, Kurdi….), alebo náboženský konflikt (sunniti, šiíti, zoroastristi….)

.

Aidin Mehtiev

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:05

Irán spustil nové centrifúgy na obohacovanie uránu, uviedol v nedeľu predseda parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf. Povedal, že iránske orgány týmto krokom reagovali na nedávne prijatie protiiránskej rezolúcie na zasadnutí Rady guvernérov MAAE.

„Reakcia Iránu je založená na zásade reciprocity, keďže Rada guvernérov MAAE bola zneužitá na nespravodlivé politické účely,“ povedal Ghalibaf. Uvedenie centrifúg na obohacovanie uránu do prevádzky je jedným z krokov potrebných na výrobu jadrovej zbrane.

13:55

Ceny zlata vzrástli v piatok (22. 11.) piaty deň po sebe. Obavy z eskalácie vojny na Ukrajine totiž podporujú bezpečné aktíva.

13:55

Dovolenka na Slovensku sa môže v budúcom roku predražiť. Hoci od budúceho roka bude pre cestovný ruch platiť znížená daň z pridanej hodnoty (DPH), kombinácia vládnych opatrení, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2025, môže spôsobiť, že dovolenka na Slovensku by mohla byť drahšia ako doteraz. Myslí si to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

13:55

Volkswagen napriek odporu zamestnancov trvá na svojich plánoch týkajúcich sa zatváraní závodov v Nemecku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

“Musíme znížiť naše kapacity a prispôsobiť ich novej realite,” uviedol šéf značky VW Thomas Schäfer v rozhovore pre Welt am Sonntag. Týka sa to závodov na výrobu komponentov aj vozidiel. Na otázku, či by VW mohol zrušiť plány na zatvárania závodov, Schäfer odpovedal: “V súčasnosti to tak nevyzerá.”

13:55

Španielsko pokutovalo Ryanair, EasyJet a ďalšie nízkonákladové aerolínie za neoprávnené poplatky za príručnú batožinu.

13:54

Na Slovensku je tento rok rekordný záujem o prácu, najviac v administratíve. Zamestnávateľom prišlo na zverejnené inzeráty cez pracovný portál Profesia.sk od januára do 17. novembra viac ako štyri milióny reakcií. Vyplýva to z analýzy portálu, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Career.

13:51

Jeden muž prišiel o život po výbuchu ručného granátu, ku ktorému došlo na sobotnom večierku v chorvátskom meste Knin. Ďalšie štyri osoby utrpeli zranenia. Oznámila to v nedeľu tamojšia polícia.

13:50

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko v nedeľu uviedol, že Spojené štáty využívajú Taiwan na vyprovokovanie vážnej krízy v Ázii. Zopakoval, že Moskva podporuje postoj Číny k Taiwanu.

13:50

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu uviedol, že Ukrajina potrebuje posilniť svoju protivzdušnú obranu, aby ochránila ľudí pred ruskými útokmi. Rusko podľa Zelenského za uplynulý týždeň vypustilo na Ukrajinu viac ako 800 riadených leteckých bômb, približne 460 útočných dronov a viac ako 20 rakiet rôznych typov.

11:54

Humanitárna kríza v Sudáne je horšia ako na Ukrajine, v Pásme Gazy a Somálsku dohromady, vyhlásil vedúci predstaviteľ Nórskej rady pre utečencov (NRC) Jan Egeland.

11:42

S blížiacim sa Black Friday sa obchodníci predháňajú s výhodnými cenovými ponukami tovarov. Netreba však zabúdať na to, že toto obdobie zneužívajú podvodníci. Upozornila na to Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie (SBA).

11:42

Ceny ropy počas uplynulého týždňa vyskočili o viac ako 6 %. Hlavným dôvodom boli obavy týkajúce sa eskalácie ruskej útočnej vojny na Ukrajine. Ďalším faktorom bol pravdepodobný nárast dovozu ropy do Číny.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali