Útočník bol v rekreačnom zariadení takisto na dovolenke spolu so svoju tehotnou ženou a dvoma malými deťmi. Muž sa po útoku pokúsil utiecť autom, polícii sa ho však podarilo zastaviť a opäť, ako už býva takmer pravidlom, muž nebol polícii neznámy, má už niekoľko trestných záznamov. O prípade informuje väčšina francúzskych médií.
Podľa televíznej stanice TF1 muž konal z náboženských dôvodov, nakoľko ho pohoršilo “ľahké oblečenie“ žien.
Starosta Garde-Colombe Edmond Francou, ktorý prišiel na miesto útoku, sa podľa tvrdení Le Parisien prikláňal k teórii, že išlo skôr o „susedskú hádku.“ „Sú tu ľudia, ktorí vysvetľujú útok na základe náboženského motívu, ale momentálne to netreba zamieňať,“ cituje denník Le Figaro starostu.
Na tento výraz sú už Francúzi alergickí, nakoľko po každom teroristickom útoku od politikov počúvajú, ako útoky nemajú nič spoločné s islamom, že sa jednalo o frustrovaných a psychicky narušených jedincov. Tentokrát je však atmosféra po útoku v Nice mimoriadne rozjatrená a situáciu neupokojilo ani vyjadrenie prokurátora o tom, že motív útoku zostáva „veľmi nejasný“, pričom však magistrát priznal, že je v kontakte s protiteroristickým oddelením v Paríži „vzhľadom na celonárodný kontext.“
Slovník politikov, ktorý sa pravidelene opakuje po každom útoku, tentokrát ostro kritizuje drvivá väčšina komentárov denníka Le Figaro.
„Motív veľmi nejasný, nezamieňať, väzby neboli dokázané, v tejto chvíli nič nie je jasné, opatrnosť, psychicky narušený jedinec. Teraz už vieme, čo to znamená,“ zhrnul pocity mnohých Francúzov jeden z čitateľov.
Na polemiku ohľadne motívu reagovala aj poslankyňa za oblasť Haute-Alpes Karine Berger: “Francúzsko je v napätí po horore v Nice. Ale my všetci musíme používať vlastný úsudok a objektivitu v tejto tragických chvíľach.”
Katarína Hanzlíková