Americké neziskové organizácie (MVO) upadli do nemilosti. Taliansko, Maďarsko, Česko a dokonca aj Poľsko, ktoré bolo donedávna považované za neochvejného amerického spojenca, vystúpili proti NGO, ktoré sú financované zo Spojených štátov. Teda proti tým, ktoré po celom svete presadzujú globalizáciu a demokraciu v jej americkej interpretácii.
Najviac to schytal George Soros. Napríklad maďarský premiér Viktor Orbán označil finančníka a jeho Open Society Foundations za zásterku pre “financovanie politických aktivistov.” Podľa českého prezidenta Miloša Zemana Soros v Čechách plánoval “farebnú revolúciu” . Vládnuca poľská strana Právo a spravodlivosť zase obvinila miliardára z toho, že pripravuje pôdu pre presídlenie moslimských utečencov na brehy Visly.
Tieto obvinenia možno ťažko označiť za bezdôvodné. Počas posledných desaťročí Sorosovo meno sa neustále objavovalo po celom svete, keď reč išla o masových protestoch a o pádoch vlád. Čo sa týka migračnej krízy v Európe, tak od samého počiatku vyzerala ako dobre pripravená, a hlavne financovaná operácia.
Talianske médiá naznačujú, že Soros otvorene sľuboval poskytnúť pol miliardu dolárov neziskovým organizáciám, ktoré pomáhajú utečencom s prepravou na európsky kontinent. Pričom podľa slov novinárov takáto “egoistická filantropia” nemá nič spoločné s pomocou ľuďom v núdzi. Namiesto toho podporuje obchodovanie s ľuďmi a podnecuje prácu prevádzačov.
Voči Sorosovi a jeho štruktúre sa nahromadil veľký počet výhrad, a to aj v samotných USA. Nie je náhodou, že jeho meno sa spomínalo počas “ženského pochodu” proti americkej hlave štátu Donaldovi Trumpovi. Aj sám prezident naznačil, že už stačilo míňať peniaze na “export demokracie”. Je na čase sa sústrediť na domáce problémoch. Možno niektoré krajiny využijú príležitosť, aby rýchlo “zamietli” s jeho mimovládnymi organizáciami.