Server DEBKAfile sa odvoláva na zdroje z Moskvy a Washingtonu podľa ktorých malo dôjsť k šokujúcemu a náhlemu obratu v zahraničnej politike Jordánska po rozhovore medzi Obamom a Putinom.
Pre západnú koalíciu tak pôjde o veľkú stratu, lebo Jordánske kráľovstvo bolo užitočným členom západnej koalície. Podporovalo asadovú opozíciu. Z jeho územia viedli pre bojovníkov na juhu Sýrie kľúčové zásobovacie trasy pre teroristov a na jeho území Američania a ďalšie krajiny cvičili nových členov opozičných jednotiek. Všetko toto sa však v blízkej budúcnosti zmení a v krajine začne prevažovať ruský vplyv.
Jordánsky kráľ síce tvrdí, že dôvodom zmeny jeho politiky je snaha o zlepšenie komunikácie medzi USA a Ruskom, ale odborníci si nemyslia, že by si tieto veľmoci vybrali Jordánsko za sprostredkovateľa. Pravdepodobnejšie je, že sa Abdulláh II. jednoducho rozhodol na základe informácií, ktoré dostal, pridať sa na stranu Ruska. Mohlo by to svedčiť o slabnúcom vplyve USA na Blízkom východe.
V praxi tak nepôjde len o obmedzenie toku zbraní a materiálu pre teroristov na juhu Sýrie ale aj o priamy vplyv na nich, aby pristúpili na prímerie. S nevôľou toto prebehnutie Jordánska pod krídla Moskvy vníma aj Izrael, ktorý si na juhu Sýrie vydržiaval vlastné jednotky, ktoré mu vytvárali nárazníkové pásmo pred jeho hranicami. Ak juh Sýrie obsadí sýrska armáda, budú v tomto priestore operovať najúhlavnejší nepriatelia Izraela – bojovníci z šiítského Hizballáhu a šiítskej irackej milície, ktoré podporuje susedný Irán.