Rusko získalo ako svojich spojencov dve silné krajiny moslimského sveta – Irán (šiíti) a Egypt (sunniti), USA sa spoliehajú najmä na spojenectvo s arabskými stredovekými režimami Perzského zálivu (Saudská Arábia, Katar, Omán), ktoré však v poslednom období získalo vážne trhliny (vzťah USA – Saudská Arábia), Turecko sa snaží viesť samostatnú politiku rukami paranoidného Erdogana, podľa väčšiny analytikov sú však pozície Erdogana značne otrasené. Záujemcovia o plné znenie článku si ho môžu prečítať tu.
Egyptský prezident Abdel Fattah as-Sisi pokračuje v zbližovaní so Sýriou, ktoré začalo v roku 2013 znovuobnovením diplomatických vzťahov s Damaskom (predtým Egypt za výdatného prispenia americkej Obamovej administratívy prerušil vzájomné diplomatické kontakty so Sýriou).
Existuje dostatok krokov, ktoré ukazujú na fakt, že Egypt sa rozhodol rázne vstúpiť do politického diania na Blízkom východe na strane Ruska, Iránu a Číny. Egypt odmietol podporiť Saudskú Arábiu v jej útokoch voči Jemenu, ktoré sa nakoniec zmenili v saudskú porážku. Dnes jemenské šiítske skupiny podnikajú nájazdy na juhozápadné provincie Saudskej Arábie a Saudi ich nedokážu zastaviť.
Egypt podporil aj ruskú rezolúciu v OSN, ktorá požadovala zastaviť paľbu a podporu teroristov v Sýrii, za čo uvrhli Saudi na Egypt embargo. No a nakoniec dňa 22.11.2016 egyptský prezident as-Sisi oficiálne prizval k vojenskej pomoci krajinám, ktoré bojujú proti medzinárodnému terorizmu – Lýbii, Iraku a Sýrii. Jeho aktivity ohrozujú samozrejme plány a výsledky práce amerických neoconov a vojenských jastrabov, ktorí z teroristov v týchto krajinách sformovali zástupnú armádu na presadzovanie vlastných cieľov.
Od 12.11.2016 sa skupina 18 egyptských pilotov nachádza na vojenskej základni v Hame v Sýrii v zostave vrtuľníkovej eskadry. Týchto pilotov cvičili ruskí vojenskí inštruktori. Podľa informácii libanonskej agentúry al-Safir už v januári sa do bojov v Sýrii zapoja výraznejšie aj egyptské jednotky, pričom “nepôjde len o letectvo”.
Odborníci poukazujú na návštevu hlavy sýrskej rozviedky Ali Mamluka, ktorý dňa 16.10.2016, ešte pred americkými prezidentskými voľbami navštívil Káhiru. Rozvíjanie kontaktov medzi Egyptom a Sýriou, za ktorými USA samozrejme videli ruský vplyv, rozdráždil aj niektorých predstaviteľov politických elít USA a Západu, tí sa však riešiť egyptskú otázku rozhodli až po amerických prezidentských voľbách, v ktorých rátali s víťazstvom Hillary Clintonovej.
Informácie o stretnutí Ali Mamluka s hlavou egyptskej rozviedky Halidom Favzím, ktoré sú voľne dostupné civilnému sektoru hovoria o dohodnutých krokoch v boji proti terorizmu. Už koncom októbra navštívila Damask štvorica vysokých dôstojníkov egyptského Generálneho štábu. Egyptskí odborníci vykonali vizitu elitnej 1. tankovej divízie, jednotiek Republikánskej Gardy dislokovaných v blízkosti Daraa. Navštívili aj leteckú základňu v provincii Rakka, ktorú držia príslušníci sýrskych výsadkových jednotiek. Okrem kontaktov so Sýrčanmi, Egypťania a Rusi uskutočnili na jeseň 2016 aj vojenské cvičenie na Sinaji.
Pred štyrmi dňami Irán vyriešil menšie nezrovnalosti medzi Ruskom a Iránom ohľadne využívania iránskej leteckej základne Hammadan. Iránsky minister obrany Hussein Deghan informoval, že Teherán znova umožní Rusom využívať leteckú základňu Nojen pri meste Hamadan. Dohoda umožní Admirálovi Kuznecovovi ukončiť misiu a vrátiť sa do ruských teritoriálnych vôd. Podľa informácií z ruských vojenských kruhov, čaká na začiatku budúceho roku Admirála Kuznecova rozsiahla modernizácia a úpravy, ktoré ešte viac zvýšia jeho vojenský potenciál.
Koalícia Rusko, Egypt a Irán je porovnateľným prielomom v sýrskych udalostiach, ako bolo nasadenie ruského vojenského kontingentu v Sýrii v septembri 2015. Ruská kampaň v Sýrskej občianskej vojne umožnila Rusku znova sa zapojiť v pozícii silného hráča do diania na Blízkom východe. Koalícia Ruska, Iránu, Egypta, Sýrie a s podporou Číny rieši ešte dva ďalšie dôležité aspekty konfliktu.
Po prvé zničí Západom pertraktované mýty o náboženskom charaktere vojny v Sýrii medzi sunnitmi a šiítmi (sunnitský Egypt a šiítsky Irán spolupracujú s legitímnym sýrskym prezidentom Bašárom Asadom v boji proti sunnitským teroristom, podporovaným USA a Západom) a po druhé umožňuje vznik a pôsobeniu slobodnej protiteroristickej koalície moslimských štátov, ktorú nevytvorili a nevyužívajú pre svoje ciele USA a Západ.
Tu si môžete pozrieť propagandistické video egyptskej armády: