Bejrút/Brusel 15. novembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Hassan Ammar)
Európska únia naliehala na libanonského expremiéra Saada Harírího, aby sa vrátil do Libanonu. Brusel zároveň vyzval všetky tamojšie politické sily na zameranie sa na domácu agendu a varoval Saudskú Arábiu pred miešaním sa politickej situácie v Libanone, uviedla v utorok vo svojej správe tlačová agentúra Reuters
Harírí odcestoval 3. novembra na pracovnú návštevu Saudskej Arábie. O deň neskôr zo Saudskej Arábie vo vopred nahratom televíznom prejave nečakane oznámil, že odstupuje z funkcie. Ostro kritizoval Irán, ktorý podľa neho ničivým spôsobom zasahuje do záležitostí arabských krajín, ako aj libanonské hnutie Hizballáh, ktoré je podľa neho predĺženou rukou Iránu.
Harírí neskôr uviedol, že sa do Libanonu vráti, aby podal demisiu v liste, ktorý osobne odovzdá do rúk Aúnovi. Nespresnil však termín svojho návratu.
Libanonský prezident Michel Aún obvinil v stredu Saudskú Arábiu, že zadržiava libanonského premiéra Saada Harírího, ktorý pred dvoma týždňami počas návštevy v Rijáde prekvapujúco oznámil, že odstupuje z funkcie.
Ako poznamenala agentúra AP, v Aúnovom prípade ide o prvé vyhlásenie, v ktorom Saudskú Arábiu obvinil, že Harírího zadržiava, čo súčasne označil za porušenie medzinárodného práva. To môže viesť k ďalšiemu prehĺbeniu krízy vo vzťahoch Libanonu so Saudskou Arábiou.
Televízia Future TV, ktorá má spojenie s Harírího politickou stranou, uviedla, že premiér sa do Libanonu vráti do tejto nedele, keď sa v egyptskej Káhire na podnet Saudskej Arábie uskutoční stretnutie ministrov zahraničných vecí arabských krajín.
Saudská Arábia a Irán podporujú opačné strany konfliktov v Sýrii i Jemene.
Samotný Libanon je ostro rozdelený medzi zástancov Saudskej Arábie, ktorých vedie sunnita Harírí, a tábor podporovateľov šiitského Iránu zastupovaný Hizballáhom.
Diplomacia EÚ si praje návrat Harírího do Libanonu
“V prvom rade naliehame na všetky politické sily, aby sa sústredili na Libanon a to, čo môžu priniesť svojim občanom, premiéra Harírího na návrat do svojej krajiny a na jednotu vlády zameriavajúcu sa na domáce úspechy,” povedala šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.
EÚ očakáva, že nedôjde k zasahovaniu zvonka, a domnieva sa, že základom je nevnášať regionálne konflikty do Libanonu, povedala Mogheriniová v Bruseli a ocenila úspechy libanonskej vlády, ktoré sa udiali pod Harírího taktovkou.
Názor, že Harírí by sa mal vrátiť do Libanonu, zastáva aj šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel. Samotný Harírí v utorok na Twitteri uviedol, že je v poriadku a do Libanonu sa vráti o niekoľko dní.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že európskych politikov situácia v Libanone a jeho stabilita znepokojujú. Vyzval ďalšie strany, aby do vnútorných záležitostí Libanonu nezasahovali.