Berlín 27. júla 2017 (HSP/Foto:Screenshot:Deutsche Wirtschafts Nachrichten)
Nemecký denník Deutsche Wirtschafts Nachrichten zverejnil článok s veľavravným titulom: Neue US-Sanktionen: Geschäfte mit Russland würden fast unmöglich /Nové americké sankcie: podnikanie s Ruskom bude takmer nemožné/.
V tomto článku autor kritizuje nový návrh zákona amerického Kongresu o sankciách voči Rusku, samozrejme, nie kvôli samotnému Rusku, ale kvôli tomu, že tieto sankcie tvrdo zasiahnu aj európske spoločnosti a fakticky im neumožnia podnikať s Ruskom. Kvôli tomu európske firmy a vlastne aj celá EÚ bude mať obrovské straty.
Uvádza zaujímavý názor vedúceho mníchovskej konferencie o bezpečnosti Wolfganga Ischingera, ktorý tvrdí, že EU dokonca bude na tom horšie, ako Rusko. Je presvedčený, že je to „nepriateľské konanie“ zo strany USA, ktorým nejde o nič iné, ako o presadenie svojich vlastných záujmov – ako politických, tak aj obchodných. Ako vždy, ide o peniaze… A Američanov vôbec netrápi, že európske spoločnosti budú mať obrovské problémy.
Deutsche Wirtschafts Nachrichten pripomína, že americký Kongres sa tento týždeň chystá rozšíriť a sprísniť sankcie nielen voči Rusku, ale aj Iránu a Severnej Kórei. Kongres robí všetko, aby tieto sankcie nemohol zrušiť alebo obmedziť ani samotný prezident Donald Trump, ak by mu to náhodou zišlo na um, ale vyzerá to tak, že tieto sankcie podporuje.
Autor článku upozorňuje aj na „orientáciu“ nových sankcií: predovšetkým sú nasmerované proti ruským energetickým podnikom a ruským politikom, ktorí však, podľa Američanov, sú tesne spojení s energetickým odvetvím. Navyše sa týkajú aj ťažobného priemyslu a železníc. Autor článku prízvukuje, že „záber je taký široký“, že Američania fakticky môžu uvaliť sankcie na hociktorú ruskú spoločnosť – a teda aj na hociktorú európsku spoločnosť, ktorá v tej alebo inej oblasti spolupracuje s ruskou stranou. Tým fakticky znemožnia hociktorú obchodnú alebo hospodársku spoluprácu s Ruskom – teda zjavne veľmi bolestivo poškodia aj európske spoločnosti.
Vedúci mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger tvrdo odsúdil nové opatrenia Washingtonu a podčiarkol, že ruinujú európske hospodárstvo. Autor pripomína, že ešte nedávno Ischinger viedol aktívnu kampaň proti oslabeniu protiruských sankcií, ale v súčasnosti presne naopak protestuje proti ich sprísneniu. Časy sa zmenili, zmúdrel. Pochopil, že americké sankcie ohrozujú samotnú energetickú bezpečnosť EÚ a dokonca Európu poškodia viac, ako Rusko.
Ischinger, ako aj zástupcovia Európskej komisie, odsúdili Spojené štáty aj za to, že uvaľujú sankcie bez dohody s Bruselom a dokonca aj bez aspoň nejakej konzultácie s Európskou úniou. Teda Američania robia čo chcú a kašlú na obyvateľov Európy. Ischinger poukázal na to, že Američanov zaujímajú ich obchodné záujmy a tie budú presadzovať aj na úkor Európanov. Označil toto konanie za nepriateľské voči EÚ.
Autor článku poukazuje na podozrivo veľkú pozornosť, ktorá je v novom americkom zákone venovaná plynovodu „Nord Stream – 2“, na výstavbe ktorého spolu s ruskými partnermi sa podieľajú aj mnohé európske firmy a tisíce európskych odborníkov. Wolfgang Ischinger si všíma, že Washington nechce dovoliť, aby sa európsky trh s plynom slobodne rozširoval, pretože chce dovážať do Európy svoj plyn a bude brzdiť všetky iné plynové aktivity v Európe.
Ischinger so znepokojením poukazuje na to, že americký zákon je ušitý tak, že môže potrestať aj hociktorú inú krajinu, ktorá sa bude podieľať na realizácii niektorého zo spoločných projektov s Ruskom. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že v tej-ktorej krajine pracuje ruská energetická spoločnosť, ako napríklad ruský Lukoil v Azerbajdžane – a teda sankcie sa môžu dotknúť aj Azerbajdžanu… Američania uvalia sankcie na dodávky plynu zo Šah Denisu. Aj banky môžu pozastaviť financovanie v celom regióne. Podľa Ischingera Američania to ochotne urobia, aby dovážali vlastný plyn do Európy.
Wolfgang Ischinger je presvedčený, že nové americké sankcie ešte viac odcudzia USA a EÚ a negatívne ovplyvnia transatlantické partnerstvo, pretože Washington kvôli vlastným záujmom tvrdo trestá partnerov z Európy.
Eugen Rusnák