Ak je pravda, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí, v prípade sv. omše v seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho to platilo dvojnásobne. Kostol bol plný veriacich z celého Slovenska. Sv. omšu celebroval arcibiskup bratislavskej arcidiecézy Mons. Stanislav Zvolenský.
Vstup arcibiskupa do kostola sprevádzala úsmevná príhoda, keď dieťa z davu zvolalo: „Aha Mikuláš,“ a na čo arcibiskup odpovedal: „Žiaľ, ale darčeky nemám.“
Mons. Zvolenský sa vo svojej homílii venoval podobenstvu o Ježišovi, dobrom pastierovi, hľadajúcom každú stratenú ovečku. Pripomenul, že bez odpustenia niet života a že „Boh miluje život, Boh nechce smrť.“ „Dar života je aj darom odpustenia.“ Na konci homílie veriacich povzbudil, aby vládali prosiť o odpustenie, cez ktoré sa môžeme stať milovníkmi života. V závere sv. omše udelil požehnanie prítomným i celému pochodu za život.
Mons. Bernard Bober
Mons. Bernarda Bobera, košický arcibiskup a metropolita košickej rímskokatolíckej arcidiecézy slávil sv. liturgiu v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, ktorý bol pre veľký počet ľudí zaplnený aj na uliciach. Veriacich vyzval k úcte k životu: „Náš Boh je Bohom života a Bohom živým. Boh chce, aby človek žil.“ Osobitne vyzdvihol nenahraditeľnú úlohu rodiny, ktorá pozostáva z muža ako otca a ženy ako matky. Apeloval aj na súčasné zmýšľanie ľudí ohľadom otázky potratov a rodičovstva, ktoré je podľa neho potrebné zmeniť nielen v legislatíve, ale predovšetkým v ľudských srdciach. Na záver sv. omše udelil požehnanie a zúčastnených pozval na popoludňajší Národný pochod za život.
Mons. Viliam Judák
Na sídlisku Terasa naplnili do posledného miesta aj kostol sv. Gorazda domáci Košičania ale najmä veriaci z Nitrianskej diecézy. Sv. omša sa začala o 10.30 h.
Po úvodnom privítaní miestneho pána farára Mons. JCDr. Juraja Kamasa, PhD. Nasledovalo samotné slávenie bohoslužby. V príhovore biskup pripomenul symbol moravianskej venuše, kedy sa vnímala žena ako vzácna nositeľka rodu a zrod nového života v nej bol zázrakom. Vyzval na vzdor voči kultúre smrti modlitbou a ľudskosťou. Mons. poukázal aj gender ideológiu a jej myšlienky, ktorých hlavných cieľom je dosiahnúť, aby mal človek právo sám sa rozhodnúť s akým pohlavím sa chce stotožniť.
Svoju homíliu ukončil prosbou o Božiu pomoc. Po nej nasledovali krstné obrady, v poradí už tretieho dieťaťa manželského páru, zdôrazňujúce myšlienku života a prijatia novej bytosti.
Na záver sv. omše sa predstavili dekanáty tejto diecézy, dokonca aj cyklopútnici zo vzdialenej Nitry
Mons. Stanislav Stolárik
Košický pomocný biskup Mons. Stanislav Stolárik celebroval sv. omšu v kostole Kráľovnej pokoja na sídlisku Košice-Juh.
Aj jeho kázeň sa niesla v duchu ochrany nenarodených detí a tu je pár myšlienok z nej:
„Kto je verný nad málom, bude verný aj nad mnohom“. „Ukážte nám ten pomyselný pomyselný kôš, kde skončili nenarodené deti.“ „Nech Pochod za Život ide ešte ďalej, nech ideme ešte ďalej, aj keď utŕžime pár rán.“ „V 50. rokoch, v čase komunizmu sme sa nechali zmiasť názormi, že zem neuživí všetkých ľudí, preto sa začalo s potratmi.“ „Dnes je kríza myslenia, produkujú sa klamstvá v prospech kultúry smrti“. „Samo od seba sa nedeje nič, iba sadá prach.“ „Je potrebné vedieť, že nie sme opusteným ostrovom, ale spojenými nádobami.“ „Sila manifestácie má pokračovať ďalej.“ „Otázka znie, v akom pochode kráčaš ty – v pochode života alebo smrti?“
Mons. Cyril Vasiľ
Gréckokatolícky chrám na sídlisku Ťahanovce sa na dopoludnie zaplnil predovšetkým množstvom rodín s deťmi. Na príhovor Cyrila Vasiľa sa tešili už pred sv. liturgiou: „tešíme sa, že v rámci pochodu za život myslia organizátori aj na menšie košické farnosti, kúsok manifestu dnes vidieť aj v našich chrámoch plných radosti a slávnostnej atmosféry.“
Mons. Vasiľ sa v o svojej kázni pripomenul: „Dnes sme sa stretli kvôli Pochodu za život, ktorý má byť oslavou. Ak zažijeme dotyk viery a bázeň voči Božej láske, budeme brať život viery v radosti, nie ako súhrn príkazov a zákazov. Láska je nerobiť veci preto, lebo musím, ale preto, lebo chcem.“
Po sv. liturgii čakalo predovšetkým pútnikov zo vzdialenejších farností agapé a vzájomné zdieľanie v rozhovoroch pri chráme.
Mons. Ján Babjak
Gréckokatolícky kostol svätého Petra a Pavla na košickej Terase sa v nedeľu o 10.00 h zaplnil nielen samotnými Košičanmi, no taktiež aj mnohými účastníkmi Národného pochodu za život.
Hlavným celebrantom bol prešovský eparcha, Mons. Ján Babjak. Celá liturgia sa niesla v duchu základnej otázky: „Kam kráčaš, Európa?“ Odpoveď priniesla homília, v ktorej arcibiskup varoval pred demoralizáciou a manipuláciou: „Život človeka, ako posvätný dar od Boha je ohrozovaný ľuďmi, ktorých zámerom je potlačiť morálku, zničiť rodiny a uviesť chaos do životov jednotlivcov i rodín.“
V závere svojho príhovoru sa obrátil aj na prítomných veriacich, aby sa posilnení Duchom Svätým postavili na jasný odpor tým, ktorí sa snažia oslabiť úsilie ľudí žiť podľa Božích prikázaní. Mimoriadna nedeľná liturgia zjednotila nielen veriacich rôznych vekových skupín, rodiny i jednotlivcov, ale aj všetky regióny Slovenska v jednotnej snahe chrániť ľudský život.
Mons. Štefan Sečka
Kostol Svätej Rodiny na Sídlisku Dargovských Hrdinov privítal pútnikov z celého Slovenska. Len samotnými 20 autobusmi ich pricestovalo takmer tisíc. Slávnostnú svätú omšu celebroval za asistencie desiatok kňazov spišský biskup Mons. Štefan Sečka.
Otec biskup v kázni vyzdvihol potrebu žiť podľa viery a svedomia. Mužov vyzýval k otvorenosti na prijatie Božieho vnuknutia, ktorému by nemali ostať hluchí. Ako príklad im uviedol vychovávateľa Ježiša, svätého Jozefa. Matky žiadal, aby si brali príklad z pokornosti svätej Božej Rodičky. N
a záver pripomenul, že účastníci pochodu nejdú protestovať proti niečomu, ale naopak idú bojovať za niečo, v čo veria. Omša sa ukončila poslednou modlitbou deviatnika za život, pri vyloženej sviatosti oltárnej. Veriaci boli spolu s kňazmi pozvaní na pohostenie, ktoré sa konalo v spoločenskej miestnosti. Tam sa mohli veriaci porozprávať s kňazmi a telesne sa posilniť pred cestou do centra Košíc.
Mons. Milan Chautur
V rámci centra mesta sa gréckokatolícka liturgia uskutočnila v Chráme Narodenia Panny Márie, ktorú slúžil za prítomnosti preplneného chrámu a viacerých kňazov vladyka Milan Chautur, košický eparcha.
Ten vo svojej homílii poukázal na situácie, ktoré sa pri nevysvetliteľných javoch zdajú ako hrôzostrašné. Súčasný stav spoločnosti, keď panuje interrupcia, eutanázia, gender ideológia, prirovnal obrovskému tlaku, v ktorom sme všetci. Videl v nej podobnosť s komunistickým režimom, aký tu bol v minulosti. „Mali by sme s Bohom vykročiť do ulíc, hlasno povedať svoje NIE, aby sme sa nedostali do obručí ako za čias komunizmu.“
Apeloval na to, že treba vyjadriť svoj názor na to, že väčšina sa má prispôsobiť menšine, ktorá chce maximálne práva. Zdôraznil, že základom je zjednotenie sa, ale to by nebolo ničím bez Krista, ktorý by nebol s nami a neriadil naše kroky. „Je potrebné sa zjednotiť v tom, čo je podstatné – v postoji k životu. A v tej jednote je treba vnímať Krista.“
Preplnený chrám a slzy v očiach boli dôkazom, že slová aj samotná liturgia boli srdcom hlboko prežívané.