Podľa londýnskej skupiny Global Justice Now, v svetovej top 100 ekonomických subjektov je už 69 korporácií, čo je oproti minulému roku nárast o ohromujúcich 63. V top 200 svetových subjektov je neuveriteľných 153 korporácií.
Najväčšie ekonomické subjekty sú USA, Čína, Nemecko, Japonsko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo, po nich nasledujú Taliansko, Brazília a Kanada.
“Obrovské bohatstvo a moc korporácií je príčinou mnohých svetových problémov, ako sú nerovnosti či klimatické zmeny,” konštatuje Nick Dearden, riaditeľ Global Justice Now. “Úsilie o krátkodobé zisky stojí dnes nad základnými ľudskými právami pre milióny ľudí na planéte. Tieto čísla ukazujú, že problém sa zhoršuje,” dodal.
Dearden sa so svojou kritikou zameral na britskú vládu: “Britská vláda uľahčila vzostup moci korporácií – pomocou daňových štruktúr, obchodných dohôd a dokonca aj podporných programov, ktoré pomáhajú veľkému biznisu. Jej plná podpora pre obchodnú dohodu TTIP medzi USA a EÚ je len najnovším príkladom vládnej pomoci veľkému biznisu. Nehanebne bežne odmieta výzvu rozvojových krajín viesť korporácie k zodpovednosti za dodržiavanie ľudských práv podľa OSN.”
Závery tejto štúdie boli odoslané do OSN. Rokovania vedené Ekvádorom majú za cieľ usilovať sa o záväzné zmluvy, aby “nadnárodné korporácie rešpektovali celý rad povinností v oblasti ľudských práv”, čo by mohlo byť právne vymožiteľné na národnej i globálnej úrovni.