Ankara 24. júna (TASR, HPS/Ilustračné foto: TASR) – Turecko dnes vyhlásilo, že Sýria zostrelila jeho vojenskú stíhačku nad medzinárodnými vodami a bez varovania. Ankara bude oficiálne konzultovať reakciu so spojencami v Severoatlantickej aliancii.
Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu uviedol, že lietadlo bolo jasne označené a Sýria vedela, že je turecké. Damask pritom tvrdí, že to jeho protivzdušná obrana zistila až po tom, ako ho v piatok zostrelila.
Podľa Davutoglua existujú dôkazy z rádiovej komunikácie, ktoré naznačujú, že “vedeli, že lietadlo je naše”.
Turecká pozemná kontrola upozornila stíhačku, že vstúpila do sýrskeho vzdušného priestoru, uviedol minister pre štátnu televíziu TRT. “Lietadlo sa obrátilo a bolo zostrelené po tom, ako opustilo sýrsky vzdušný priestor,” konštatoval s tým, že Sýria stroj nevarovala a ani pred jeho zostrelením nekontaktovala tureckú stranu.
Podľa Davutoglua lietadlo nebolo na špionážnej misii spojenej so Sýriou a išlo o cvičný let na otestovanie kvality tureckých radarov.
“len” prieskumné dvojmiestne lietadlo
Turecký vicepremiér Bülent Arinc dnes vyhlásil, že prúdové lietadlo, ktoré v piatok zostrelila Sýria, bolo prieskumné. Informovala o tom štátna televízia TRT.
Turecké médiá priniesli správy, že zostreleným strojom bola nadzvuková bojová stíhačka F-4 Phantom, ktorá môže tiež vykonávať prieskumné operácie.
Turecký prezident Abdullah Gül vyhlásil, že nie je možné ignorovať fakt, že Sýria zostrelila turecké lietadlo. Uviedol, že jeho krajina urobí všetky kroky, ktoré je nutné po incidente vykonať.
Pred eskaláciou napätia medzi Tureckom a Sýriou varovali Irak s Iránom aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dúfa, že krajiny budú zdržanlivé.
Bude zasahovať NATO?
Na žiadosť Turecka sa v utorok stretnú vyslanci štátov Severoatlantickej aliancie, aby prekonzultovali situáciu po zostrelení tureckej stíhačky Sýriou.
“Turecko požiadalo o konzultácie podľa článku 4 Washingtonskej zmluvy, zakladajúceho dokumentu NATO. Podľa článku 4 môže ktorýkoľvek spojenec žiadať kedykoľvek konzultácie, keď sa domnieva, že je ohrozená jeho územná integrita, politická nezávislosť alebo bezpečnosť,” uviedla hovorkyňa Oana Lungescová.
O stupňujúcej sa kríze v Sýrii budú v pondelok v Luxemburgu rokovať aj ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa španielsky vládny zdroj.
Britský minister zahraničných vecí William Hague dnes ostro odsúdil zostrelenie tureckej stíhačky ako “škandálne” a uviedol, že Británia je pripravená podporiť rázne opatrenia Bezpečnostnej rady OSN voči Sýrii.