Zariadenie pre seniorov (ZpS) a Zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS) v Kežmarku získalo v tomto roku humanitárny dar od Rádu maltézskych rytierov. Išlo o polohovateľné lôžka a množstvo ďalšieho prístrojového a pomocného nemocničného materiálu v hodnote asi 32.000 eur.
„Konkrétne šlo o 32 elektrických polohovateľných lôžok s príslušenstvom, s hrazdičkami a antidekubitnými matracmi, invalidné vozíky, chodítka pre klientov a množstvo ďalších zdravotníckych pomôcok,“ vymenovala riaditeľka ZpS a ZOS Marcela Ištocyová.
Získaním daru od Rádu maltézskych rytierov sa podľa nej jednoznačne zvýšila úroveň poskytovaných služieb v zariadení. Pre imobilných klientov predstavuje elektricky ovládateľná posteľ s príslušenstvom oveľa vyšší komfort ako klasická železná nepolohovateľná posteľ, ktoré tam mali. Zamestnancom zariadenia sa taktiež zefektívnila a uľahčila práca s imobilnými klientmi napríklad pri hygiene či pri prevencii dekubitov. „Pre naše zariadenie je to neoceniteľný dar, pretože sme ušetrili prostriedky, ktoré plánujeme investovať do rekonštrukcie zariadenia v prospech pacientov,“ uviedla Ištocyová.
Dar poputoval do zariadenia z projektu Flamatt a sprostredkoval ho člen rádu z centra v Kežmarku Peter Mikulášik so svojím tímom a primátorom mesta Kežmarok Jánom Ferenčákom. „Spolupráca s členmi Rádu maltézskych rytierov a dobrovoľníkmi bola veľmi dobre organizovaná a pre nás veľmi prospešná. Jeho členovia nám boli vo všetkom nápomocní. Myslím, že po realizácii sme všetci mali veľmi dobrý pocit z významu a výsledkov našej práce,“ konštatovala riaditeľka. Vedenie činnosti, asistencia a postupy projektu Flamatt podľa nej odrážajú hodnoty Rádu maltézskych rytierov, pomoc chudobným, chorým a ľuďom v núdzi. „Pomoc a asistenciu sme pre chorých dostali bezplatne a nezištne. Počas celého procesu sme cítili solidaritu a tiež sme sa v procese o dar pričinili. Aj Ministerstvo zahraničných vecí SR bolo v tomto projekte nápomocné, zabezpečilo, aby tento humanitárny dar bezproblémovo prešiel švajčiarskou hranicou,“ dodala Ištocyová.
Dar od Rádu maltézskych rytierov si veľmi cení aj primátor Kežmarku, ktorý považuje za dôležité vylepšovať prostredie starším a imobilným ľuďom novými technológiami. „To, že išlo o dar, zdôrazňuje ľudskosť v človeku ako takom a verím, že projekt bude podtatranský región motivovať k modernizácii aj ďalších obdobných zariadení,“ upozornil Ferenčák. Maltézsky projekt Flamatt úspešne naštartoval v novembri 2014. Okrem misijných bratov Verbistov v Nitre čerpala pomoc z projektu Flamatt na Slovensku v septembri aj Kongregácia Dcér sv. Františka Assiského, ktorá prijala kyslíkové koncentrátory pre Liečebňu sv. Františka v Bratislave, a Vranovská nemocnica, a. s., ktorá prijala polohovateľné lôžka pre dlhodobo chorých pacientov. Ďalšie dodávky humanitárnej materiálnej pomoci boli realizované aj pre Dom Seniorov v Rejdovej.