Damašek 23. októbra (HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)
Veliteľstvo sýrskej armády vo štvrtok vydalo vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že bude zostreľovať lietadlá Turecka, ktoré narušia sýrsky vzdušný priestor. O varovaní Turecka informoval server rusvesna, ktorý uverejnil článok Vladimira Ardejeva
V komuniké sýrskej armády sa doslovne hovorí, že “Sýrska armáda a ozbrojené sily upozorňujú na pripravenosť zostreľovať vojenské lietadlá Turecka ľubovoľnými prostriedkami v prípade, ak tieto lietadlá narušia vzdušný priestor Sýrie”.
Velenie sýrskej armády obviňuje Ankaru z bombardovania civilných cieľov na severe provincie Aleppo, vrátane útoku na dedinu Chassadzek. Podľa sýrskeho vojenského komuniké Erdoganov režim nesie zodpovednosť za smrť 150 civilných obyvateľov v dedinách Chassadzek, Bardija a Chesija, ktorí zahynuli pri útokoch tureckých lietadiel.
Rodi Osman, hlava vlády “Sýrskeho Kurdistanu” informoval, že turecké letectvo a delostrelectvo v posledných dvoch dňoch ostreľovali sýrskych Kurdov na severe Sýrie v oblasti al Shachba, kde Kurdi bojovali voči ISIL. Podľa Rodi Osmana turecké letectvo podniklo 26 náletov v tejto oblasti.
Dňa 18.10.2016 na dedinu Chassadzek zaútočili aj dve belgické F-16, pri leteckom útoku zahynulo 6 civilistov. Ruské a ani sýrske letectvo v oblasti v ten deň neoperovalo. Ruská protilietadlová obrana však nálet belgických lietadiel sledovala a počas diplomatickej výmeny názorov Rusi zdokladovali do sekundy neoprávnené pôsobenie dvoch belgických stíhačiek F-16 v sýrskom vzdušnom priestore.
Belgické stíhačky F-16 pôsobili v oblasti na príkaz USA, ktoré sa obávajú o osudy vlastných lietadiel. USA očakávali, že prípadné zostrelenie belgických stíhačiek by radikalizovalo situáciu v Sýrii a umlčalo by čoraz silnejšie kritické hlasy voči USA v NATO a EÚ.
Podľa ruského analytika Dmitrija Abzalova z Centra strategických komunikácii síce Sýrčania vystríhajú Turkov pred narušením ich vzdušného priestoru, odkaz je však adresovaný aj USA a Západu. Sýrčania sa snažia predísť možným incidentom v sýrskom vzdušnom priestore, pretože aktivizované ruské a sýrske protilietadlové rakety znamenajú pre cudzie lietadlá priveľkú hrozbu.
Podľa Dmitrija Abzalova, samozrejme do sýrskeho vzdušného priestoru neprenikajú len turecké lietadlá, ale aj americké a západné lietadlá, ktoré sa nachádzajú na tureckej leteckej základni Incirlik. Ruské a sýrske S-300 a S-400 nebudú riešiť o aké lietadlo ide a zlikvidujú všetky ciele, ktoré nemajú čo robiť v sýrskom vzdušnom priestore.
Pre Rusov i Sýriu je momentálne veľmi dôležité, aby sa maximálne stabilizovala situácia na severe Sýrie, odkiaľ môže prísť k útokom na oblasť Aleppa. Sýrska vládna armáda a jej spojenci sa pripravujú na novú vlnu bojových operácií, ktoré sa majú začať po ukončení prímeria, predĺženého do 24.10.2016.
“Samozrejme, ani sýrska armáda a ani Rusi si neželajú, aby sa zopakoval incident z Deir ez Zor, pri ktorom akoby omylom zaútočili americké lietadlá na pozície sýrskej armády (zahynulo približne 60 sýrskych vojakov a 100 bolo zranených). Existuje aj možnosť, že Turecko naruší sýrske hranice aj svojími pozemnými jednotkami za predpokladu, že turecké letecké sily získajú nad sýrsko-tureckou hranicou leteckú nadvládu,” podčiarkuje ruský expert.
Podľa ďalšieho ruského vojenského analytika Anatolija Cyganka, Damašek jednoznačne Ankaru vystríha pred vojenským dobrodružstvom. Cyganok je presvedčený, že momentálne sa Erdoganovi uľavilo a snaží sa sedieť na dvoch stoličkách. Chce sa priateliť s USA a NATO, na druhej strane však nechce stratiť znova ekonomické výhody zo spojenectva s Ruskom. “Jeho mocenské balansovanie v Sýrii je však veľmi zložité a náročné” tvrdí vojenský analytik
Podľa Cyganka rozpory Ankary a Washingtonu v súvislosti s kurdským problémom sú značné. USA sa snažia hrať kurdskou kartou, Turci zase vytláčajú zo severnej Sýrie Kurdov a podporujú oddiely Turkomanov. Postupne ako silnejú Asadove pozície sa však časť Turkomanov odkláňa od Ankary a zbližuje sa s Damaškom. Erdogan pod tlakom môže dospieť k skratovej silovej reakcii a od toho sa ho snaží oficiálny Damašek svojím vyhlásením o zostreľovaní tureckých lietadiel odradiť.
V posledných troch dňoch zmenil výrazne turecký líder Erdogan svoj postoj k Asadovi. Pre Erdogana už nie je dôležitý okamžitý odchod Asada, ale začal Asada považovať za hlavu jedinej právnej legitímnej vlády v Sýrii a o Asadovom osude môžu rozhodnúť podľa Erdogana len samotní Sýrčania vo svojich najbližších voľbách. Podľa Cyganka stretnutie ruského prezidenta Vladimíra Putina a tureckého prezidenta Redzepa Erdogana v Istanbule výrazne ovplyvnilo politické aktivity a názory tureckého lídra.
Anatolij Cyganok upozorňuje na článok v tureckých novinách Akşam s názvom “Nemáme držať spolu so Západom?” V článku sa podľa Cyganka hovorí, že Turecko už nestojí tam, kde sa nachádzalo pred 100 rokmi. Jeho politická, ekonomická a sociálna transformácia vytvorila dynamiku hľadania nového statusu v regionálnom i globálnom priestore. Ustrnúť v geopolitickej koncepcii 20. storočia, determinovanej rozpadom Osmanskej ríše alebo obdobím Studenej vojny, nemôže byť zmysluplnou koncepciou ani pre Turecko a ani pre Západ.
Podľa Anatolija Cyganoka momentálne Erdogan vyvíja nátlak na USA i Brusel, pričom straší vstupom Turecka do ODKB (Организация Договора о коллективной безопасности), ktorej členmi je väčšina bývalých republík ZSSR (s výnimkou Ukrajiny, Uzbekistanu, Gruzínska a Azerbajdžanu).
Útok belgických lietadiel na dedinu Chassadzek podľa ruského politológa a analytika Dmitrija Abzalova predstavuje “prieskum bojom” a ide o pokus USA cestou provokácie preveriť reakciu Sýrie a Ruska na možné údery zo strany koaličných vojsk. Američania, ako je ich zvykom, strkajú z politických dôvodov do popredia ako zástupnú armádu svojich spojencov z NATO. “Vyhlásenie Sýrie o zostreľovaní tureckých lietadiel síce môže byť považované za nebezpečné, toto vyhlásenie však vyhovuje záujmom Ruska” vyjadril svoje presvedčenie ruský analytik.
“Tvrdé vyhlásenie Damašku umožňuje Moskve vystupovať v mäkšej pozícii a tak, aby sa nakoniec nerozhorel z drobnejšieho incidentu široký vojnový konflikt. Vďaka sýrskemu vyhláseniu môže Rusko pôsobiť oveľa presvedčivejšie v pozícii moderátora riešenia sýrskeho konfliktu,” tvrdí Dmitrij Abzalov.