Na sociálnej sieti sa zdvihla vlna nevôle, po zverejnení statusu dievčiny akože žijúcej v Toreze, dedinky, ktorá je blízko miesta dopadu Boeinga 777, ktorá sa mala pochváliť svojou novou maskarou.
“Maskara je z Amsterdamu a pritom z poľa, pochopili ste, však. Jeden môj známy lotor mi ju dal. Veľa vecí šlo z ruky do ruky, od spôn po šaty,” napísal niekto z @zolotosya.
Po niekoľkých hodinách bol blog zmazaný, ale na sieti zostali prinscreeny komunikácie a fotky. Ukrajinské médiá tento podvrh široko medializovali, bez overenia si jeho dôveryhodnosti. Správu prevzali aj niektoré slovenské médiá. Tieto informácie publikoval napríklad aj Nový Čas.
Tento podvod napokon odhalila jedna všímavá blogerka.
“Ďalší majstrovský kúsok ukrajinskej propagandy.” Na internete si pozerala, čo je nové a všimla si pobúrenie na sieti ohľadom maskary z “Amsterdamu”, ktorou sa mala chváliť dievčina, ktorá ju mala získať z batožiny pozostalých Boeingu 777.
Blogerka si však spomenula, že v poľských médiách videla podobnú fotku. Hľadala ju a zistila, že fotka maskary aj odkaz je ten istý, ale fotky dievčaťa sú už iné. Ako keby ten istý odkaz urobilo iné dievča. Došlo jej, že ide o ohováračskú kampaň vypustenú z viacerých nickov a zverejnila toto svoje odhalenie na svojom blogu.
Ukrajinské tajné služby produkujú mnoho ohováračských kampaní, aby zdiskreditovali povstalcov strážiacich miesto dopadu lietadla.
Známe sú fotky, ktoré mali obviniť jedného z povstalcov, že ukradol obrúčku, dokazovali to fotky, na ktorých vyberal obrúčku z krabičky. Na videu, z ktorého boli tieto fotografie urobené, však vidieť, že dal obrúčku naspäť.
Podobne tak obletela svet fotka, na ktorej povstalec drží plyšovú hračku. Táto fotka bola komentovaná ako chvastanie sa povstalcov korisťou. Neskôr vysvitlo, že vojak ukazoval hračku pozorovateľom OBSE a novinárom.
ad