Londýn 22. apríla 2017 (HSP/Foto: Screenshot The Daily Mail)
Britský tabloid The Daily Mail zverejnil správu, že ruský prezident Vladimír Putin poslal vojsko a vojenskú techniku na hranicu s KĽDR. Pripomenul, že iba pár dní predtým aj Čína poslala na hranicu s KĽDR 150 tisíc vojakov
The Daily Mail tieto novinky vysvetľuje tým, že USA môžu zaútočiť na Severnú Kóreu a Rusko a Čína sa v tejto súvislosti obávajú, že milióny severokórejských utečencov budú cez hranice utekať do Ruska a Číny. Britský tabloid sa odvoláva aj na video, ktoré sa vo štvrtok objavilo na sociálnych sieťach a ktoré svedčí o tom, ako Rusko upevňuje 17-kilometrový úsek spoločnej hranice s KĽDR.
Na tomto videu sa uvádza, že tri vlaky s ruskou vojenskou technikou smerujú do Primorského kraja cez Chabarovsk, uvádzajú sa taktiež prelety vrtuľníkov a manévre obrnenej techniky. The Daily Mail poukazuje na to, že zástupca ruského vojenského velenia Alexander Gordejev (trochu opravíme britských kolegov – Alexander Gordejev je náčelník tlačovej služby Východného vojenského okruhu Ruska – pozn. aut.) odmietol uviesť príčiny presunu vojska a vojenskej techniky, informoval iba o tom, že prednedávnom sa v Zabajkalskom regióne skončili vojenské cvičenia.
Morský prístav Vladivostok, kde podľa britského tabloidu sú v súčasnosti sústredené ruské vojská a technika, sa nachádza vo vzdialenosti menej ako 150 kilometrov od hranice so Severnou Kóreou. Podľa ruského experta Konstantina Asmovola, experta Inštitútu Ďalekého východu, v prípade jadrového útoku USA na Severnú Kóreu rádioaktívny oblak zasiahne toto mesto už o 2 hodiny.
Našim čitateľom iba pripomenieme, že Čína má spoločnú 1416-kilometrovú hranicu so Severnou Kóreou. Rusko-severokórejská hranica má iba 39,4 km, z toho 22,1 km je morská hranica a na pevnine 17,3 km hranice tvorí rieka Tumannaja (po slovensky Hmlistá, po čínsky Tumynjan, po kórejsky Tumangan/. Táto rieka tvorí aj dosť značnú časť čínsko-severokórejskej hranice.
Eugen Rusnák