“Samozrejme, OSN je pozvaná,” vyhlásil Čurkin, ktorý spresnil, že účasť predstaviteľov Iránu a Saudskej Arábie nie je potvrdená. “Úloha medzinárodných hráčov je stále nejasná, ako aj to, či budú na rokovaniach prítomní alebo nie,” uviedol. OSN zatiaľ nepotvrdila, kto ju bude v Astane zastupovať.
Čurkin na margo aktuálnej situácie v Sýrii povedal, že je “veľmi krehká a nebezpečná”. Prímerie medzi sýrskymi provládnymi silami a “umiernenými” povstaleckými skupinami začalo platiť v noci z 29. na 30. decembra. Sýrski povstalci však tvrdia, že sýrske vládne lietadlá obnovili bombardovanie povstaleckého údolia Wádí Baradá neďaleko Damasku.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu varoval, že tzv. astanský proces môže zlyhať, ak sa nepodarí “zastaviť stupňujúce sa porušovanie” tejto dohody, ktorá vznikla práve s cieľom vytvoriť priestor pre nové mierové rokovania.
Prímerie medzi sýrskou vládou a opozičnými povstalcami sprostredkovali Rusko a Turecko. Z dohody sú vyňaté extrémistické organizácie Islamský štát a Džabhat Fath aš-Šám, ako aj kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany.
Bezpečnostná rada OSN 31. decembra jednomyseľne schválila rezolúciu podporujúcu prímerie v Sýrii a začatie mierových rokovaní o ukončení takmer šesť rokov trvajúcej občianskej vojny.