Problém však môže nastať v štátoch, v ktorých Česi budú žiadať o tamojšie občianstvo. Mnohé z nich totiž ponechanie toho pôvodného nepovoľujú a český štátny príslušník teda bude nakoniec musieť požiadať o tzv. uvoľnenie z českého občianstva.
Podľa slov hovorcu českého ministerstva vnútra Pavla Nováka sa to týka napríklad aj Slovenska, kde kvôli maďarskej menšine zakázali mať tamojším obyvateľom dvojaké občianstvo. V praxi to znamená, že Čech, ktorý by chcel slovenské občianstvo, oň síce zo strany rodnej krajiny nepríde, ale budú to od neho chcieť práve Slováci – ako vysvetlil web Novinky.cz.
“Je to však vôľa daného občana, ktorý žiada o občianstvo v cudzej krajine, či požiada o zbavenie sa českého občianstva – náš štát ho oň sám od seba už pripravovať nebude,” povedal Novák denníku Právo.
Možnosť mať dvojaké občianstvo však bude platiť aj pre cudzincov, ktorí majú v úmysle žiadať o to české – už sa nemusia po novom zbavovať svojho pôvodného občianstva a pokojne si ho tak môžu ponechať.
Týchto zahraničných žiadateľov však takisto čakajú prísnejšie podmienky pre získanie českého občianstva. Ide o náročnejšie testy z českého jazyka a taktiež budú musieť zložiť skúšky zo znalosti základných reálií ČR.
Nový zákon tiež umožňuje jasnejšie skúmanie možných podvodov v snahe získať české občianstvo zo strany ľudí zo zahraničia. Ide predovšetkým o cudzincov, ktorí si účelovo vezmú občana či občianku ČR, aby získali občianstvo nielen pre svoje dieťa, ale aj sami pre seba. V minulosti sa takéto prípady objavovali podľa informácií Práva najčastejšie u vietnamských a nigérijských žiadateľov.
Podľa hovorcu rezortu vnútra budú musieť po novom písomným potvrdením preukázať, že otcom či matkou dieťaťa je český občan. Ak to tak nie je, potom úradníci majú v úmysle zisťovať, či ide o rodinu žijúcu dlhší čas spolu, kde Čech vychováva dieťa cudzinca či cudzinky alebo naňho platí výživné.
mž