Praha 24. januára (TASR/HSP – Foto:TASR)
Dagmar Havlová dá hlas Schwarzenbergovi, Klausova manželka zasa Zemanovi
Podporu Karlovi Schwarzenbergovi vyjadrili krátko pred druhým kolom prezidentských volieb aj niekdajšia prvá dáma ČR Dagmar Havlová, emeritný pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, exminister spravodlivosti Jiří Pospíšil aj pražský primátor Bohuslav Svoboda. Informoval o tom internetový server iDNES.cz.
Manželka súčasného českého prezidenta Lívia Klausová sa už skôr nechala počuť, že za lepšieho z kandidátov považuje Miloša Zemana, ktorého ubezpečila o podpore.
Dagmar Havlová konštatovala, že bude voliť Schwarzenberga, pretože ho pozná ako čestného, spoľahlivého a noblesného človeka. “Tú noblesu potrebuje nielen naša politickí scéna, je to i výrazný a dobrý impulz do zahraničia, že takého človeka máme v čele štátu,” uviedla vdova po Václavovi Havlovi vo videoklipe nakrútenom na podporu šéfa českej diplomacie, lídra a kandidáta TOP 09.
Podporu Schwarzenbergovi vyjadril dnes aj kardinál Miloslav Vlk, ktorý bol českým primasom v rokoch 1993-2010 a v rokoch 1993-2001 stál na čele Rady európskych biskupských konferencií.
“V spoločnosti ľudí nenájdeme “anjelského”, úplne bezchybného kandidáta. A tak nech uvažujeme, ako chceme, jediným kandidátom pre súčasnú voľbu je pre nás a pre tých, komu leží na srdci dobro spoločnosti, pán Karel Schwarzenberg,” napísal kardinál na svojej webovej stránke.
Minister zahraničných vecí ČR sa v boji o Pražský hrad opiera prakticky počas celej predvolebnej kampane o výraznú podporu osobností českého kultúrneho a spoločenského života. Stoja za ním napríklad oscarový režisér Miloš Forman, speváčka Marie Rottrová, pilier Divadla Járy Cimrmana – autor, herec a režisér Zdeněk Svěrák, spisovateľ Ivan Klíma alebo chirurg, bratislavský rodák Pavel Pafko. To isté však platí aj o sedemnásobnej olympijskej medailistke Věre Čáslavskej, hercovi Viktorovi Preissovi, fotografovi Janovi Šibíkovi a speváčke Marte Kubišovej. Rovnakého kandidáta podporujú i ďalší oscarový režisér Jiří Menzel, výtvarník David Černý, herci Petr Čtvrtníček a Jiří Mádl, speváci Dan Bárta a Tomáš Klus, moderátor a hudobník Marek Eben alebo brat niekdajšieho československého a českého prezidenta Ivan Havel. Pred druhým kolom volieb to platí aj o kardiochirurgovi Janovi Pirkovi a ďalších poradcoch neúspešného prezidentského kandidáta Jana Fischera, vrátane historika Jaroslava Šebeka, lekára Martina Jana Stránskeho či ústavného právnika Jana Wintra.
O adopciách homosexuálov veľmi opatrne
Problematika adopcie detí homosexuálne orientovanými dvojicami, ochrana českého vzdušného priestoru – aj to boli témy druhého duelu prezidentských kandidátov vo verejnoprávnom Českom rozhlase. Vyplýva to z informácií internetových serverov iDNES.cz a rozhlas.cz.
Na margo adopcií detí homosexuálnymi pármi sa Schwarzenberg, ktorého dnes podporila časť osobností z radov gayov a lesbičiek, nevyjadril jednoznačne. Na jednej strane podľa vlastných slov vie, že deti potrebujú otca i matku, na druhej strane videl už homosexuálne páry, ktoré sa o deti starali vzorne. Je určite lepšie, ak dieťa vychováva homosexuálny pár, než aby skončilo v detskom domove. Pri výchove je však lepší otec a matka, vyhlásil.
V tejto otázke sa Zeman vyjadril súhlasne. Podľa jeho názoru by stálo za to zmeniť nedokonalý zákon o adopcii, ktorý za prejav záujmu napríklad považuje, keď rodič do detského domova pošle raz za tri mesiace pohľadnicu. Za umožnenie adopcie dvojiciam rovnakého pohlavia by sa však niekdajší premiér prihovoril len po vyčerpaní možnosti adopcie heterosexuálnym párom, a to, ako formuloval, pri všetkej úcte k detským domovom a dojčenským ústavom.
Schwarzenberg odmieta slovenské stíhačky nad Prahou
Proti ochrane českého vzdušného priestoru lietadlami susedného štátu sa v diskusii vyslovil Schwarzenberg a pripomenul, že vždy trval na zachovaní vlastného českého letectva. Zeman poukázal na to, že ČR by pri vyjednávaní o dodávke nadzvukových lietadiel mala trvať na protiplatbe – teda investíciách dodávateľskej krajiny v ČR v istom rozsahu.
Zavedenie školného na hlboko podfinancovaných vysokých školách označil Schwarzenberg za smutnú nutnosť. Upozornil však, že študentom z menej majetných rodín bude musieť s jeho platením pomôcť štát a zdôraznil, že mu ide o skutočne prvotriednu úroveň českých vzdelávacích zariadení. Financovaniu vysokých škôl by podľa Zemana oveľa viac prospeli veľmi vysoké penalizačné poplatky pre neschopných študentov bez ohľadu na to, z akých rodín pochádzajú. Ak by sa zaviedli, školné by nebolo treba a zo škôl by zmizlo veľa neschopných študentov.
Vtipy a divadielko
Obaja kandidáti si v pokojnej atmosfére aj zavtipkovali. Hovorili opätovne aj o povojnovom odsune sudetských Nemcov, o svojom vzťahu k súčasnej vláde premiéra Petra Nečasa, o prípadnej novelizácii volebného zákona a ďalších otázkach.
Zeman českej vláde odkázal, že by to s ním nemala jednoduché. “Budem sa snažiť nabádať premiéra, aby svojich ministrov vyberal i podľa odbornosti a znalosti rezortu,” uviedol podľa portálu rozhlas.cz.
Schwarzenberg vyjadril nádej, že prezident nebude ani pravicový, ani ľavicový, ale bude slúžiť celému ľudu. Osobne by chcel byť prezidentom nestraníckym.
Na podnet moderátora Martina Veselovského, či by súčasné dianie mohli prirovnať k nejakej divadelnej hre reagoval Zeman slovami: “Rozprávali sme sa teraz s pánom ministrom, že obaja začíname ľudí trochu nudiť, Aspoň ja som sa pokúsil, aby sme ich dnes nenudili.” Udalosti posledných dní následne Zeman prirovnal k Hamletovi.
Naopak, Schwarzenbergovi terajšie dianie pripomína ochotnícke divadlo. “Keď sa to opakuje po tretí raz, tak už je sála poloprázdna,” konštatoval, čím vyvolal nielen smiech, ale aj potlesk publika.