Približne mesiac vidíme v tabuľke prudké zvýšenie, aby rovnakým tempom išla cena zase prudko dole. A ak si všimnete, vždy sa jedná o vyjadrenie niekoho z veľkých ťažiarov, ale predovšetkým Saudskej Arábie, Ruska a Iránu. Aj na týchto tabuľkách pri cene nad 40 dolárov za barel zasiahlo Rusko. A posledný prípad bol, keď Rusko oznámilo, že vyťažilo ďalší rekord! (To bolo 1.4.2016 – pozri tabuľku).
Čo vieme s istotou: ak cena ropy neklesne pod 30 dolárov, Rusi sa zmestia do deficitu rozpočtu 3%, čo má väčšina západných štátov. Ak ropa presiahne päťdesiat dolárov za barel, samozrejme to vylepší zdravia ekonomík, ako je Rusko, ktoré sú na rope a plyne závislé, ale súčasne dostanú impulz ťažiari z bridlíc v USA.
Až teraz dostávajú ťažiari z bridlíc tvrdé zásahy a hoci sa občas nejaký vrt otvorí, tento trh tragicky drvia dlhy a neinvestuje sa, prepúšťa sa, zatiaľ čo napríklad Rusko až do dohody so Saudskou Arábiou vývoz ropy a plynu zvyšovalo.
Rusko, aby neklesla životná úroveň obyvateľstva, potrebuje, aby cena oscilovala okolo 40 dolárov za barel. Arabi sú s tým zmierení, a Irán sa potrebuje ťažbou dostať na úroveň pred sankciami. Súčasne si všimnite, že zatiaľ čo sa USA začali Saudskej Arábii vyhrážať a už to nie je ten skvelý priateľ, saudský minister niekoľkokrát navštívil Moskvu a rokoval aj s Putinom. Domnievam sa, že majú uzavretú (politickú) dohodu, že cenu udržia po nejaký čas na oných 40 dolároch a v okamihu, keď prudko začne stúpať cena, vždy príde vyhlásenie, na ktoré trh okamžite reaguje a cena prudko klesne pod 40 dolárov, než zase začne stúpať. Ak sa to počas tohto roka potvrdí, je to najväčšia šachová ekonomická a politická bitka, ktorú veľmoci zahrali a Rusko by v tom prípade bolo absolútnym víťazom.
Rusko je dnes nezadlžené, homogénne, zatiaľ čo vzostup USA je založený na ďalšom a ďalšom dlhu a ak v Európe nespustí vojnu, štáty BRICS USA čoskoro (samozrejme nie za týždeň) prevalcujú.
Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom sa vlani viac ako zdvojnásobil na 403,5 miliardy rubľov (141,4 miliardy Kč) zo 189 miliárd rubľov v roku 2014. A ak by sme vystrelili od boku a prepočítali na doláre pred pádom rubľa, tak je zisk cca o 5-10% vyšší, zatiaľ čo v USA sú plyn a ropa z bridlíc v ťažkých défaultoch (dlh a krach).
Ťažba ropy v Rusku v marci stúpla o 0,3 percenta na 10,91 milióna barelov denne. Vyšplhala sa tak na najvyššiu úroveň za takmer 30 rokov. Vyplýva to z údajov tamojšieho ministerstva energetiky. Minister energetiky Alexander Novak však uviedol, že tento nárast produkcie nebude predstavovať prekážku pre pripravovanú dohodu o zmrazení ťažby ropy na januárových úrovniach. Na zmrazenie produkcie ropy sa vo februári predbežne dohodli Saudská Arábia, Rusko, Venezuela a Katar. Podmienili to ale obdobnými kroky u ďalších popredných producentov. Ťažiarske krajiny budú o návrhu na zmrazenie ťažby konať 17. apríla v katarskej metropole Dauha.
Petr Pokorný
Článok pôvodne vyšiel na stránkach Pářat dnes.